Odpůrci Zemana plánují další demonstrace. Zjistili jsme, co chystají

04.12.2014 21:30

Po sérii demonstračních aktivit, které spustily zejména Hovory z Lán, vášně neutichají. Jedním „vykartováním" a obléknutím do trička to neskončilo. Alespoň tak to vypadá ve virtuálním komunikačním světě - na Facebooku. Zde se plánují další protestní happeningy namířené proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Odpůrci Zemana plánují další demonstrace. Zjistili jsme, co chystají
Foto: Daniela Černá
Popisek: Červenými kartami lidé vyjádřili nesouhlas
reklama

Anketa

Myslíte, že budou do konce roku pokračovat masové protesty proti Zemanovi?

hlasovalo: 28663 lidí

Téměř šedesát tisíc lidí se dle statistik na facebookové události „Den, kdy si všichni vezmou červené tričko na protest proti Zemanovi“ zúčastnilo této iniciativy, kdy si v pondělí 1. prosince všichni odpůrci současného prezidenta měli obléknout červené triko. Symbolizovat mělo pokračování akce s červenými kartami na Národní třídě, která se konala při příležitosti připomenutí 17. listopadu 1989. Za poslední dny se mimo to rozvinula distribuce odznaků s obrázkem rudého kosočtverce. Jde o iniciativu „Placka proti Zemanovi“. Malý symbol těch, kterým se nelíbí chování prezidenta, je dnes možné koupit na několika místech v Brně a v Opavě, jak je na stránce zveřejněno. „Americká ambasáda obnovila dodávky? Je uprostřed sledovací čip CIA? Jestli ne, tak neberu!“ dehonestuje aktivitu uživatel Gunman Lone, který následně dodává: „I kdyby Havel po večerech pořádal třeba římské orgie, neviděl jsem ho potácet se u korunovačních klenotů jak nadraný žok. Ani užívat v proslovech mluvu třetiřadého dlaždiče. O výletech na konference pořádané exagenty KGB ani nemluvě.“

Na Facebooku se střetávají oba tábory – stoupenci i kritici Miloše Zemana. Pomyslné bitevní pole je mnohdy dosti peprné.

Přestože tričkový počin již je kalendářově passé, na stránce se i v průběhu týdne objevovaly příspěvky. Zakladatel události rozšiřuje mimo jiné galerii snímků s lidmi, kteří se v rudé barvě zvěčnili a jako důkaz zaslali. Pravidelná aktualizace pelotonu fotografií stále ponouká uživatele internetu k diskuzím. „Kam až je lidská demence schopna zajít,“ napsal pod album obrázků v karmínových tričkách Pavel N. Hanel z Českých Budějovic zhruba v polovině tohoto týdne. „Až na Hrad, Pavle,“ souhlasně Šárka Šefrová nepřímo označuje za dementa přímo hlavu státu. Hanel následně vysvětluje, že nemluví o nejvyšším představiteli státu, ale o lidech, kteří do předepsané barvy trička obléknou i své děti do školky, a dokonce nejen své.

Uživatel Kapitán Láska z Mostu k tomu dodává: „A nejvíc fotek v červených tričkách jsou od dětí, který nemaj ani šajn, vo co go. Hlavně, že jim vymejváte palice nesmyslama,“ poukazuje doslova na politické zneužívání dětí. Připojuje se maminka Dagmar Jeřábková z Třebíče, která se klidově přiklání k názorům, že v zájmu slušné výchovy svých dětí je učí, že sprostě se prostě nemluví, i když to slyší ve škole a podobně. „Možná pro vás není slovo k...a sprosté. Pro mě ano, zvlášť z úst prezidenta,“ dodává.  Mostečan se tomu podivuje, že její malé děti mají přístup ke zpravodajství, internetu a podobně, aby se dostaly k neslušnému výrazu prezidenta.

Prezident za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet

Na jiném místě stránky se mimochodem pod fotografií nezletilých patnáctiletých školáků, kteří všichni přišli v červeném do školy, debatuje nad tím, jak hodně všemu rozumí. Jedna z žákyň se rozčiluje, že je trapné, jak každý vidí mladé, jako že „vědí hovno“. Nesouhlasícímu diskutérovi pak dívenka pod jménem Veronika Červenková Fišerová odepisuje: „Jdi do prdele. Čumim snad já na tebe?“ Pro mnohé je to ukázka, jak někteří poukazují na chyby druhých, včetně prezidenta, byť jejich slovník nevybočuje ze „zemanovštiny“. Shrnuje to Luděk Zika: „Žasnu, a proti čemu jsi to tak protestovala? Chlastáš, hulíš, mluvíš jak pussy a v hlavě máš velké nic.“

Klaus a Zeman - nemají si co vyčítat. Oba jsou prý zdegenerovaná křivá hovada

Vytočen narážkami na trapnost pořadatelů podobných iniciativ píše další účastník Ivo Horecký dále o degenerované, náckovské lokajské mentalitě. „Můžete mi prosím alespoň nepatrným náznakem ukázat, jaký přínos kdy společnost podle vás měla z takových dvou k_nd jako je Zeman a Klaus. A co tedy skutečně kdy dokázali - co je opravňuje k tomu mentorovat, dělat ze sebe nadlidi, přičemž ve skutečnosti samozřejmě nejsou nic jiného než psychopatí lidsky degenerovaná prolhaná, vychytralá křivácká hovada,“ vybízí všechny chytrolíny ke konfrontaci. Je jasné, že takové vyjádření na sociální síti vypulzuje celou debatu. Sám Horecký konstatuje, že nemá smysl vést diskuzi s někým, kdo nazval nejlepším prezidentem Klause. „Přínosnější by bylo jít se poradit s chovanci ústavu vedeného za účelem porážky na jatkách. Zeman nebude občany atakován, pokud se, vy krasavče (protože jakožto demokratický občan jste totální hovno), nebude zpronevěřovat tomu, čemu přísahal a pro co byl zvolen,“ rozepisuje se Horecký.

Nakonec do toho tahají i Havla. Jeho amnestie nevadila?

To je samozřejmě příležitost vyzdvihnout třetího, a to Havla. Nadzdvihne to aktivního Hanela. „Pardon, ale Havlovy amnestie byly mnohem rozsáhlejší než ta Klausova. Dále to byl mnohem větší pijan než Zeman. Jen psal dramata místo sprostých slov. A ze všech prezidentů nás zdaleka nejvíce zadlužil,“ upozorňuje s tím, že přidává k dobru příhodu svého dědy, který prý kdysi resuscitoval Havla, když se „přitopil v kašně v Krumlově“.

Vlastimil Čegan pod fotkou červeně oděných chlapíků, kteří drží papíry s nápisem „Zeman je maxi(pussy) kunda“, shrnuje, že i pro něj byly nedávné Hovory z Lán už moc. Zvedly mu prý mandle. Svými výroky zřejmě obecně osvětluje, proč téma stále žije minimálně přes internet a proč neutichá, jako mnohé jiné výstřelky politiků, které nakonec vyvanou. „Čekají nás pravděpodobně dlouhé tři a půl roku podobných eskapád a ostudy,“ shrnuje, proč se někteří lidé stále baví o k…dách, nechtějí se smířit s tím, že by „to prošlo“ a něco takového by ze strany prezidenta mělo bez mrknutí procházet.

Až k historickému souboji…

Trollové na sociální síti jsou schopni přehodit v rámci provokací výhybku a v totožném vláknu probrat, a ne prvně, i neúspěšného kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga, jeho historii, kroky a výroky předků včetně určování míry jeho češství nebo pravosti fotografie, kde je fotografován v německé uniformě.

„Stejně vulgární jak Zeman, proto nechápu, proti čemu protestujete. Možná jste horší nežli on. Ale je vidět, že protestující nemají argumenty k tomu, proti komu protestují, a proto se schylují k vulgarismům. Vy se jen trapně zviditelňujete,“ shazuje odborné téma Petr Januš, který se vyjadřuje k osobě knížete. „Asi máte pravdu, i podle mne by bylo lepší sundat Zemana a posadit tam prvního mezi kontejnery nalezeného ožralu. Prosím vás, ono to opravdu není jen o tom, zda ta kreatura z tlamy vypustila to či ono slovo, ona ta kreatura - pod svou maskou vyhnilá falešná k_nda - moc dobře ví, co činí. Schwarzenberg versus Zeman - jen ať si to užije ten či onen onan,“ reagoval k tomu bez skrupulí Ivo Horecký.

Debaty sklouzávají od červených karet a triček, přes hodnocení všech prezidentů a jejich poklesků dokonce až k tematice bezdomovců. Lidé hovoří dokonce o „sračkách, z kterých by se měli sami vyhrabat“. Přidávají své zkušenosti o tom, že „bezďáci" nechtějí jídlo, ale jen peníze, jinak jsou schopni se „odvděčit“ velmi nečekaně. Jiní je brání jako „oběti systému“. Historicky zaměřený uživatel Libánský sem dopisuje své názory a vysvětluje dluhovou spirálu, do které se může dostat i vysokoškolák. Tím debatu přibrzdil.

Bavilo vás to? Bude repete! Ale je divné

Kdo se nevypovídal nyní, bude mít brzy příležitost v souvislosti s reprízou červeného protestu. Místo trička si ale mají lidé vzít cosi jiného… David Podškubka z Vlčnova vytvořil kopii události, pouze místo trička dal do názvu „červené oči“. Parodující událost „Den, kdy si všichni vezmou červené oči na protest proti Zemanovi“ je datována na 1. leden 2015. Až se více rozšíří po Facebooku, lze očekávat, že demonstranti proti prezidentovi, kteří buď zvedali červené karty nebo si oblékali tričko, si ironii Podškubky nenechají líbit a diskuzních vláken do ledna přibude i k této události. Pořadatel totiž sdílí událost na stránce k petiční aktivitě topkaře Jana Němce „Sto tisíc podpisů na Hrad“.

Další recesí je zřejmě komunita „Červené trenky proti Zemanovi“, která vznikla teprve v neděli. Jiné, vážně myšlené akce zorganizované přes internet na sebe ale skutečně nenechají dlouho čekat.

Chce víc hlupáků, prokoukla Zemana ta, co spojí lidi proti Putinovi

Už teď lze na síti najít další „Červenou kartu pro Zemana a Putina“, a to plánovanou opět na Národní třídu, dne 27. ledna 2015. Zatím jsou na ni přihlášeny tři tisíce osob, dalších více než šest stovek kliklo na „možná“.

Pořadatelka Nikol Ká, která se spolupodílela i na manifestační petici za odstoupení prezidenta Miloše Zemana s pochodem „Z Václaváku na Hrad“, zde uvádí, že by se rozhodně nemělo zapomenout na kultivovaně silnou akci „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente“ s červenými kartami na Národní třídě.

K tomu připomíná, že Miloš Zeman jedná o tom, že by se Vladimir Putin měl zúčastnit 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi právě 27. ledna. „Lepší příležitost k tomu, abychom se mu znovu postavili, nám snad ani dát nemohl. Měli bychom opět využít své síly a opakovaně vyjádřit svůj nesouhlas nejen vůči Miloši Zemanovi, ale i vůči Vladimiru Putinovi,“ nabádá Nikol, která jde ještě dál a hovoří dosti osvětově. „Ani touto akcí by ale nemělo vše skončit. Měli bychom se více zajímat o vzdělávání našich občanů. Moudří lidé totiž v budoucnu neudělají ve volbách takovou chybu, aby na post prezidenta zvolili někoho, kdo neuznává lidská práva, natož základní lidskou slušnost. Bratříčkuje se s diktátory a rozděluje zem. A navíc se domnívá, že je u nás vysokoškoláků dvakrát více, než je potřeba - ano, chce to víc hlupáků, kteří mu dovolí dělat si, co se mu zachce,“ otvírá mnohým oči pořadatelka, o níž je možné zjistit, že žije v Praze a pochází z Mostu. Nepřestane prý konat, dokud současný prezident svůj post neopustí.

Adventní nadílka pro prezidenta. Může i za zničení vánočního klidu

O něco dříve se můžete vydat na protizemanovskou procházku. Vznikla totiž událost pro druhý svátek vánoční – „Zemane, Vánoce nám kazit nebudeš“. Jako hlavní obrázek je u ní reprofoto z televizní reklamy na Kofolu, kde se původně holčička ptá tatínka: „A tati, a bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru?” Zde je ovšem místo děvčátka prezidentská dcerka Kateřina Zemanová, která se ptá: „A tati, budeš zase na sračky, až budeš mít novoroční projev?“ A tatínek Zeman odpovídá: „To víš, že budu, Kačenko“.

Smyslem samotné iniciativy je, že se 26. prosince v době od 13 do 13.15 hodin odpůrci hlavy státu kdekoliv sejdou, vyjdou si na procházku. Jednou z možností má být přímo teritorium Pražského hradu. „V ostatních městech a obcích, na zdejších centrálních náměstích nebo před obecními úřady, přijďte v tichu postát, zapálit svíčku nebo prskavku nebo františka. Červené doplňky či oblečení vítány. Ozdoby ve formě červené karty obzvlášť,“ nabádá aktivizující autor nápadu Michal Bulis. Jako druhou možnost dává prostě v daný čas vzít svíčku a vyjít před dům, v němž se zrovna budou zájemci o tuto společnou chvilku nacházet. „Televize si bude doma kvákat sama,“ podotýká a dodává: „Toto není demonstrace, shromáždění ani jiný podobný akt, který podléhá jakémukoli ohlášení. Toto je svobodné vyjádření svobodných občanů této země proti snaze ničit tradice vánočního klidu a míru, a to občanem Milošem Zemanem, zneužívajícího k tomu post prezidenta České republiky.“

„Nevím, jestli si chci kazit svátky kvůli tomu hovadu,“ reagoval Matěj Pavlík. Jiní si z odpůrců prezidenta dělají srandu a považují je za trapné ovce. Pražan Miloslav Malý to shrnul sovy: „To nejhorší, co Zeman spáchal, se dá shrnout do dvou bodů. 1) Stal se prezidentem, čímž spáchal vlastizradu. 2) Použil v přímém přenosu 5 sprostých slov, čímž spáchal další vlastizradu.“ Na konci jeho příspěvku nechybí sarkastický smajlík.

Pro nadávku nejde daleko Miška Pirtički Rážková. „Budovat se dá, až to ten krypl na Hradě přestane bořit. Jinak je to házení perel sviním. A to doslova. Tady můžeme budovat, co chceme, když sem pak ovar pozve Putina, půjde to všechno do prdele. Jako by to tu už jednou nebylo... A někteří se stejně nepoučili.“

Pořadatel Michal Bulis zde mimo jiné upozorňuje na jednoho z uživatelů, který je podle něj nebezpečím placeným Ruskem a lidé ho mají nahlásit. Také zveřejňuje profily uživatelů a uživatelek, které považuje za trolly, aby bylo následně vidět, jak si je někteří i sami smažou. Bulis je mimo jiné jedním z členů komunity „Zemane, já a 5 000 000 občanů ČR jsme tě nevolili, chovej se podle toho!“

Také byste se neměli divit, pokud v části města 26. prosince zhasnou světla. Rudolf Lusk totiž přišel s nápadem, aby všichni v tento den hromadně v 18 hodin vypnuli na pět minut všechna světla v domácnosti. „Jako světelné referendum. Kdo zhasne, dává jasně najevo nesouhlas s tím, aby prezident dál otravoval vzduch na Hradě,“ říká.

Ještě předtím se ve dnech 6. a 7. prosince na náměstí Jana Palacha v Praze uskuteční Postmikulášský petiční Majdan. Po oba dny budou moci zájemci v době od 12 do 18 hodin přijít k Rudolfinu podepsat petici proti Miloši Zemanovi a také na podporu Ukrajiny. „Zveme všechny, komu záleží na osudu Česka, Ukrajiny i Evropy," vzkazují organizátoři již pravidelně konaného počinu. Připraví prý opět i nástěnku s informacemi. Jsou jimi správci facebookové komunity Prague Maidan BLOG a všech souvisejících aktivit, které lze sledovat mimo jiné i na webové stránce www.maidan.cz.

Další akce se možná chystají od pořadatelů předešlých největších protizemanovských demonstrací a iniciátorů podpisů pro odvolání Miloše Zemana z funkce reprezentanta státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Bartoš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…