Na Gauckův dopis reagovala vedle prezidenta, předsedkyně Poslanecké sněmovny, starostka Lidic i jedna ze dvou přeživších z Ležáků. „Jsem si vědoma toho, že současná generace našich západních sousedů nemá se zločiny proti lidskosti za druhé světové války nic společného. Jsem ráda, že žiji v této době, a děkuji Vám (prezidentu Gauckovi) za Vaše gesto, je zbytečné, aby v lidech přetrvávaly falešné představy o zlých Němcích,“ napsala rodačka z Ležáků, která byla poslána na převýchovu do německé rodiny.
V Česku jsme nahluchlí, Němci se k odpovědnosti hlásí desítky let
Některá vyjádření českých politiků mu ale vyzněla zvláštně. Místopředseda ČSSD například ocenil, že se Němci přihlásili ke své historické odpovědnosti. Politolog Doležal ale připomíná, že se k tomu hlásí už desítky let, jen v Česku někteří trpí nahluchlostí.
Poslanec Jan Hamáček (ČSSD) zase s potěšením konstatoval, že se Německo nesnaží vracet do minulosti. „Tomu nerozumím, pan Gauck se přece do minulosti vrací, totiž k lidickému masakru z roku 1942; zdá se, že pro pana Hamáčka je to přítomnost,“ píše Doležal v Lidových novinách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe