Odsoudili vás spravedlivě, řekl soud té, které Klaus dal milost

02.04.2013 12:03

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost zakladatelky Metropolitní univerzity Praha Anny Benešové, která byla odsouzena za korupci a zpronevěru. Tímto ÚS potvrdil, že soudy, které se případem zabývaly, nijak neporušily její základní práva. Rozhodnutí ale nemá praktický dopad, trest vězení se čtyřletou podmínkou Benešové prominul exprezident Václav Klaus.

Odsoudili vás spravedlivě, řekl soud té, které Klaus dal milost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Benešová se domáhala zrušení všech soudních rozhodnutí v její věci. Podle Ústavního soudu ale justice postupovala správně. "Řízení vedoucí k pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," napsal v usnesení soudce zpravodaj Miloslav Výborný. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Anna Benešová podle rozsudku nechala na své univerzitě studovat 50 zájemců bez školného, mezi kterými byli zaměstnanci pražského magistrátu, městských částí nebo Úřadu průmyslového vlastnictví. Soudy to vyhodnotily jako formu korupce.

Úplatky a zpronevěra

Ředitelka se provinila i tím, že na náklady univerzity zrekonstruovala svůj byt a dům. Mimo to měla údajně předávat úplatky v obálkách s prospekty univerzity. Dala prý například 50 tisíc korun úřednici, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu.

Prezident Václav Klaus dal Benešové milost loni v únoru. Odůvodnil ji tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje pomoc a že nebyla v minulosti trestaná. Toto zdůvodnění však kritizoval žalobce Marek Bodlák, podle kterého jí podmíněný trest v péči o manžela nijak nebránil.

Jak navíc Lidovky.cz zjistily, Benešová se znala s tehdejší první dámou Livií Klausovou, jejichž schůzky zachytily policejní odposlechy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …