Odsouzený exšéf dotačního úřadu Severozápad chce na svobodu. Nabízí policii spolupráci

18.08.2018 12:00

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz sedí ve vězení za to, že se podílel na korupčních aktivitách spojených s rozdělováním evropských dotací na severozápadě Čech. Jenže se také rozhodl v případu svědčit a dostal do problémů někdejší hejtmanku za ČSSD Janu Vaňhovou. Teď by se výměnou za pomoc policii rád dostal na svobodu.

Odsouzený exšéf dotačního úřadu Severozápad chce na svobodu. Nabízí policii spolupráci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz
reklama

Petr Kušnierz, jenž by zadržen, obviněn, souzen a odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby a za poškození finančních zájmů EU, by se rád dostal na svobodu. Jako obviněný spolupracující s policií, který pomáhal rozkrýt korupční chobotnici, se obrátil na soud a požádal o dřívější promunutí zbytku trestu. A soud mu pravděpodobně vyhoví.

Server Lidovky.cz popisuje, proč soudkyně Markéta Binderová z Obvodního soudu pro Prahu 6 v červenci vyhověla jeho žádosti o podmíněné propuštění. Státní zástupce se proti rozhodnutí soudu ohradil a prozatím zhatil trestancův odchod z vězení.

Kušnierz se prý za mřížemi choval vzorně, v chládku si bez reptání plnil své povinnosti a plnil si je dokonce tak dobře, že se hned dvakrát dočkal odměny.

„Uvědomil si, že jeho chování, za které mu byl po zásluze vyměřen trest, který v této chvíli vykonává, bylo špatné a chce se takového chování do budoucnosti vyvarovat,“ přibližuje soudkyně Kušnierzovu nápravu. „Udržuje pořádek ve svých osobních věcech, dvakrát mu byla udělena odměna za mimořádné aktivní plnění pracovních povinností a má evidovány celkem čtyři pozitivní poznatky,“ stojí v rozhodnutí soudu k jeho chování ve vězení.

Pomáhal také při terénních úpravách v zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek, nebo nestál stranou při stěhování v Klášteře sv. Karla Boromejského. I tady přiložil ruku k dílu. angažuje se také v oblasti finančního poradenství.

Dokázal si dokonce najít práci venku ve volném světě, kam by mohl nastoupit, pakliže opustí brány vězení. Místo by mohl získat na Statku Chyše na Karlovarsku, i když není jasné, jak si dokázal domluvit práci při pobytu za mřížemi. Podnik k tomu mlčí. „Po špatných zkušenostech s médii nebudu na vaše otázky odpovídat,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf podniku Josef Chára.

Než začal Kušnierz spolupracovat s policií, prý o pomoc žádal své někdejší přátele, jenže ti se k němu údajně zachovali jako k prašivému psu. Proto nakonec začal mluvit o údajných korupčních aktivitách politiků a podnikatelů na severozápadě Čech. A policie i na základě jeho svědectví nyní stíhá 26 osob včetně bývalé hejtmanky Jany Vańhové.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …