„Až půjdou ukrajinští voliči tuto neděli k volbám, v sázce bude nejenom budoucnost jejich země, ale také značné části Evropy. Zkrátka a dobře, na Ukrajině se bude rozhodovat i o Rusku a osud této země zase ovlivní celou Evropu," tvrdí Bildt.
„Když se rozpadl Sovětský svaz a vznikla samostatná Ukrajina, mnozí očekávali, že se této zemi bude v dalších letech dařit lépe než Rusku. Vše ale nakonec dopadlo jinak. Během první dekády 21. století těží Rusko z vysoké ceny ropy a privatizace, která přinesla značnou efektivitu ekonomiky. Naproti tomu Ukrajina je na tom kvůli zkormupovanané politické elitě a nízké produktivitě výroby téměř nejhůře ze všech postsovětských států. Například HDP Ukrajiny a Polska byl před pětadvaceti lety prakticky stejný, nyní je však v případě Polska třikrát vyšší," poukazuje Bildt.
Oranžová revoluce v roce 2004 podle Bildta přinesla naději, ale později skončila velkým zklamáním. „Ukrajinci doufali, že se díky novým pořádkům země konečně rozejde se svojí minulostí, ale vzhledem k rivalitě mezi novými vůdci se tento záměr nepodařilo realizovat. K žádným hlubším reformním krokům bohužel nedošlo. Přesto byl rok 2004 pro ruského prezidenta Vladimira Putina značným neúspěchem. Pokoušel se tehdy do prezidentského úřadu prosadit svého favorita Viktora Janukovyče. Nepovedlo se mu to a nikdy to Ukrajincům neodpustil," je přesvědčen Bildt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro