Ohlas prohlášení Václava Klause: Masaryk by měl vstát z mrtvých a...

25.02.2014 17:29

Sociolog Stanislav Biler ve svém komentáři na webu iHNed.cz polemizuje s výroky exprezidenta Václava Klause k současnému dění na Ukrajině. Postoj Bilera k textu, který kromě Klause podepsal i Jiří Weigl, ilustruje i to, že jej označuje poněkud hanlivě jako „pamflet“.

Ohlas prohlášení Václava Klause: Masaryk by měl vstát z mrtvých a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

Sociolog kritizuje například výrok „Ukrajina je ve své dnešní podobě do značné míry umělým celkem, který se samostatným státem stal až v důsledku rozpadu SSSR před dvěma desetiletími”.

„Těžko říct, zda po tomto prohlášení vstal T. G. Masaryk z mrtvých, aby se okamžitě zabil a byl mrtvý raději ještě mnohem více. Byl to Masaryk, a nejen on, kdo místo aby tradičně česky skuhral, přesvědčoval západní velmoci, že Československo není umělým celkem a má nárok na samostatnou existenci, čehož se mu po rozpadu Rakouska-Uherska podařilo dosáhnout. Z Klausova pohledu ze světa za zrcadlem se bohužel jednalo o nebezpečného radikála,“ polemizuje Biler s exprezidentem.

Celé prohlášení Václava Klause ZDE

Podle sociologa lze za umělý pokládat minimálně každý druhý stát v Evropě. „Stačí se podívat třeba na Španělsko, Itálii, Belgii nebo Velkou Británii - kde mají Skotové aktuálně nakročeno k vyhlášení samostatnosti,“ píše Biler.

Nesouhlasí ani s dalším Klausovým výrokem: „Pro Rusko je Ukrajina více než nejbližší zahraničí, více než např. Estonsko, Tádžikistán či Ázerbájdžán. Je to historická kolébka jeho státnosti a kultury, domov desítek milionů Rusů.”

Podle Bilera se v podobném duchu o sousedních státech Německa vyjadřoval Adolf Hitler. Klaus prý neříká nic jiného, než že Ukrajinci nejsou svéprávní, aby o své budoucnosti rozhodovali sami. Pravdou prý také není, že na Ukrajině žijí desítky milionů Rusů, jak Klaus tvrdí, ale jen asi 8 milionů. Rusové tedy tvoří jen asi 17 % všech obyvatel Ukrajiny. „Ve zmiňovaném Estonsku, nebo i Lotyšsku, pak tvoří zhruba čtvrtinu obyvatel,“ podotýká Biler.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…