Ohrožení! spílala Jourová Orbánovi. A mezitím v Maďarsku...

16.06.2020 15:33

Maďarsko, Itálie a EU, tato témata probíral hlavní český elf Bohumil Kartous s eurokomisařkou pro evropské hodnoty Věrou Jourovou. Ta obviňovala Orbána z ledasčeho. Že vyvolává nedůvěru v ostatních státech EU a vzdaluje Maďarsko principům EU. „Děláte věci, které se zbytku Evropy zdají velmi podivné a nelíbí se nám to.“ Toto prý musí být Orbánovi a Maďarům konstantně připomínáno skrz právní i diplomatické kanály. A Kartous se obával, že maďarské způsoby se uchytí i v jiných zemích.

Ohrožení! spílala Jourová Orbánovi. A mezitím v Maďarsku...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Eurokomisařka Věra Jourová hovoří o Maďarsku
reklama

Kartous začal prohlášením, že „někteří členové EU“, konkrétně Maďarsko, koketují s „alternací skutečnosti“ a obvinil Viktora Orbána, že se v tomto dopouští „jakýchsi poklesků“. Jako příklad dal údajně několikrát vyvrácenou mapu no-go zón v Evropě. Dále tvrdil, že se Viktor Orbán snaží vyšachovat z rozhodování maďarský parlament, aby mohl vládnout pomocí dekretů. „Jak vnímáte roli Maďarska, jak vnímáte situaci v Maďarsku, případně co pro to Evropská komise, případně vy osobně, budete chtít dělat, aby se ta situace změnila? Aby se ta situace změnila, protože Maďarsko vypadá jako velké riziko pro Evropskou unii,“ ptal se Jourové.

Dodejme, že právě dnes si maďarský parlament odhlasoval, že nouzový stav, a tedy i vláda dekretů Viktora Orbána, končí.

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12238 lidí
Jourová uvedla, že Maďarsko je rizikové, protože prý bez okolků vysílá zprávu: „My nerespektujeme základní principy, které vám jsou drahé.“ Tuto zprávu dle Jourové adresuje hlavně starším demokraciím. Tudíž je pro ni Orbánova země těžkým oříškem. Dodala, že má pořád na mysli, že Orbán má podporu svých voličů, která v souvislosti s koronakrizí ještě vzrostla. Ale také prý Orbán a jeho vláda „požívá vysokou míru nedůvěry v rámci Evropské unie“. Obvinila Orbána, že jeho rozhodnutí „víří vody“, zbytečně rozděluje „nás v Evropě“ a podněcuje protievropské nálady v Maďarsku. Přitom jsou údajně Maďaři tradičně docela pozitivní vůči EU.

Prohlásila, že Orbán využívá veškerých nástrojů, aby vzdálil Maďarsko od základních principů EU a zatím za to nezaplatil žádnou cenu. „Já si myslím, že bychom měli být ostřejší v tom, jakým způsobem provážeme peníze s principy, které očekáváme, že budou dodržovány, takže o tom se teď jedná,“ mínila eurokomisařka, která má na starosti evropské hodnoty. A dodala, že když Orbán prohlašuje, že s právním státem není v Maďarsku problém, tak by neměl mít problém s odhlasováním tohoto principu. Také řekla, že existuje ještě spousta dalších diplomatických a právních cest, jak dávat neustále Maďarům a Viktoru Orbánovi najevo toto: „Děláte věci, které se zbytku Evropy zdají velmi podivné a nelíbí se nám to.“

Doplnila, že okamžitý recept nemá a současný vývoj ji mrzí. A že má Maďarsko a maďarskou kulturu velice ráda. Prý rozumí jejich mentalitě i výtkám vůči tomu, co se řeší v Bruselu. Ale principy, na kterých byla dohoda, se podle ní musí dodržovat.

Kartous se pak zeptal na pocit Maďarů, že jsou jen obětí větších mocností, a zmínil kupříkladu Trianonskou smlouvu, u níž se prý až třetina Maďarů domnívá, že platila jen 100 let a je čas na obnovení tzv. Velkého Maďarska. Konkrétně, zda tento pocit nezneužívá Orbán a nehraje dvojí hru, kdy Bruselu říká, že je vše v pořádku a doma hraje na zakořeněný nacionalismus. Obával se, že „populisté“ začnou používat stejnou taktiku a „narozdíl od Maďarska“ by mohli zničit myšlenku evropské integrace a EU. Jako např. Itálie.

Jourová řekla, že Trianon je pro Maďary trauma, ale jeho zmiňováním vyvolávají nejistotu ohledně hranic. A EU má poskytovat jistotu i ohledně hranic. „Proto vlastně posilování nacionalistických nálad a návrhů jde proti duchu Evropské unie a znejisťuje nejen okolní státy Maďarska,“ deklarovala. Nicméně, že výročí Trianonu bude v Maďarsku zmíněno, se podle ní dalo čekat.

Co se týče Itálie, tak tam se podle ní protievropská rétorika některým stranám vyplatí hrát, protože tyto strany se „zatím naštěstí“ nepodílejí na vládě. A tak nic neriskují. A imponují těm, kdo příliš nevěří v demokratické instituce. „Ale nedramatizovala bych to, protože Evropská unie si za těch mnoho let vydobyla prestiž. Evropská unie dokáže být solidární, dokáže pomoct, protože Itálie je zmíněna i v tom návrhu rozpočtu a já se vždycky zdráhám redukovat tu sílu integrace jenom na to, že je něco pro někoho finančně výhodné,“ podotkla, že tento „hokynářský přístup“ nemá ráda. Za EU je prý daleko víc, např. solidarita, schopnost pomoct, „společná hodnotová linka, která se tak těžko vysvětluje“.

Dále prohlásila, že EU si už prošla mnoha krizemi a jmenovala řeckou dluhovou krizi, finanční krizi, Ukrajinu, Brexit, americké volby, které prý znejistily mezinárodní vztahy. „Permanentní krize a když jsme udělali konečný účet minulé komise, tak ekonomicky jsme na tom byli daleko líp, já už si nepamatuji, desítky milionů pracovních míst a nakopnuté investice a na to jsme teď mohli navázat nebýt covidu,“ prohlašovala. Ale zhoršila se prý atmosféra, rasismus a nenávist, zvláště v době covidu. Což použila jako argument pro pokračování boje s dezinformacemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

11:24 Dávky a Romové: Šlachta velmi přitvrdil

Hnutí Přísaha v průzkumech stále posiluje a Robert Šlachta začíná dostávat prostor v médiích, aby uk…