Okamura: Zákon o volbě prezidenta možná půjde k soudu

25.10.2012 7:27

V lednu si budou čeští občané poprvé v historii přímo volit hlavu státu. Vítěz voleb však může do funkce usednout až dlouho po té, co volby proběhnou. Zákon o přímé volbě prezidenta totiž není dostatečně jasný a někteří kandidáti tak mohou sáhnout i k podání žaloby k Ústavnímu soudu ČR. Se soudními tahanicemi počítá i senátor a prezidentský kandidát Tomio Okamura.

Okamura: Zákon o volbě prezidenta možná půjde k soudu
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tomio Okamura.

Nový senátor Tomio Okamura (Nezávislí) dělá všechno pro to, aby mohl zasáhnout do souboje o Hrad. Sbírá podpisy občanů, ale není jisté, že za necelé dva týdny, kdy končí lhůta pro oznámení kandidatury získá potřebných padesát tisíc podpisů. Obrací se proto i na senátory i poslance a žádá je o podporu. Čtvrteční MF Dnes si klade otázku, zda může jeden poslanec či senátor může podpořit více kandidátů. A bude se případně počítat i hlas senátorů, kterým za chvíli končí mandát?

Jeden občan může podpořit více kandidátů

"Pokud s tím mí přátelé nesouhlasí, tak já jejich podpisy nepoužiji, ale vím, že i další poslanci podpořili více kandidátů, čeká nás zřejmě ústavní žaloba a výklad zákona," spekuluje Okamura. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který byl zpravodajem zákona o přímé volbě prohlašuje, že z logiky věci může jeden zákonodárce podpořit pouze jednoho kandidáta.

"Z logiky věci vyplývá, že jeden senátor i poslanec se může podepsat jen pod jednu kandidátní listinu. Víme, že zákon není dokonalý, ale můžeme být rádi, že byl přijat, a přímá prezidentská volba bude už nyní," říká Tejc.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale vidí situaci poněkud jinak. Nechce sice předjímat, jak by rozhodoval soud v případě, že by jeden senátor podpořil kandidaturu více uchazečů a někdo by si na tento postup stěžoval, ale jistá vodítka pro rozhodování prý existují.

"Nehodí se, abych předjímal, jak by případný soud rozhodl. Vodítkem by mohla být skutečnost, že petic kandidátů může jeden občan podepsat více. Analogicky by tedy možná soudy připustily i pluralitu podpisů na kandidátních listinách," uvažuje Rychetský.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…