Okamurův černý pátek. Nejprve fiasko jeho prezidentských šancí, nyní volební preference

10.03.2017 14:41

Tomio Okamura a jeho věrní nezažívají ideální konec pracovního týdne. Poté, co Blesk odhalil, že někdejší výrazná politická figura Okamura má jen minimální šance na úspěšný boj o prezidentský mandát, je tu ještě jeden průzkum, tentokrát volební. Také v něm to SPD moc nejde a krčí se kolem tří procent.

Okamurův černý pátek. Nejprve fiasko jeho prezidentských šancí, nyní volební preference
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura odvolil do Senátu Parlamentu ČR

Jak na vzorku 1021 respondentů zjistila pro Blesk agentura Phoenix research, kdyby se prezidentské volby konaly nyní, a ne až v roce 2018, hodilo by Zemanovi hlas 35 procent voličů. A to je podle Blesku víc než v roce 2013, kdy v prvním kole získal 24 procent. Splní-li se však tato předpověď, nevyhrál by Zeman hned v prvním kole. To by totiž musel podle zákona mít nadpoloviční většinu hlasů. Michal Horáček by podle tohoto průzkumu získal 11 procent, ministr obrany Martin Stropnický 9 procent, europoslanec Jiří Pospíšil 8 procent, poslanec Okamura pouhých pět procent.

I to je ale lepší výsledek, než čeho SPD dosahuje u volebních preferencí. Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by s velkou pravděpodobností šest politických subjektů. Největší podpoře voličů se sedm měsíců před sněmovními volbami těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí více než osm procentních bodů. Preference narostly hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které předstihlo TOP 09. Starostové by, podle deklarované podpory respondentů, měli šanci těsně zasednout ve Sněmovně, TOP 09 se naopak dle preferencí ocitá těsně před branami Poslanecké sněmovny.

Nejlepší změřený výsledek u agentury Phoenix research má hnutí ANO 2011, a to 23,5 procenta (pro srovnání – ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti předchozímu měření došlo k mírnému poklesu obliby hnutí Andreje Babiše. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 14,7 procenta respondentů. V porovnání s předchozím výzkumem ji podpora rovněž poklesla. Bronzovou příčku v preferencích si nadále udržuje KSČM s naměřenými 11,8 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a zaznamenaným nárůstem podpory dotázaných. Čtvrté místo obsadila ODS se zjištěným ziskem 7,9 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Na páté místo v březnových preferencích se dostala vládní KDU-ČSL s naměřeným ziskem 5,6 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta).

Na samotné hranici povinné volební klauzule pro zisk sněmovních mandátů, 5 procentech, se ocitá uskupení Starostové a nezávislí (STAN), čímž uzavírá skupinu subjektů, které by aktuálně zasedly ve Sněmovně. Bývalý dlouholetý volební partner Starostů (STAN) – TOP 09 se podle březnového měření preferencí těsně ocitá mimo Poslaneckou sněmovnu, a to s naměřenými 4,6 procenty (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). S odstupem následuje politická formace Tomia Okamury – Svoboda a přímá demokracie (SPD) s 3,5 procenty, dále Piráti s aktuálně naměřenými 3 procenty preferencí, Realisté vedení Petrem Robejškem s 2,3 procenty vyjádřené podpory.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dycky Most! Ale bez Penny Marketu. Ten špatně dopadl

11:10 Dycky Most! Ale bez Penny Marketu. Ten špatně dopadl

Dycky Most! Tahle hláška z legendárního seriálu o životě v severočeském městě evidentně neplatí pro …