Olomoucký hejtman Rozbořil, obviněný z podplácení, požádá dnes o důvěru koaliční KSČM

26.10.2015 6:22

Hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila v olomoucké korupční kauze z podplácení, se dnes sejde se zástupci koaliční KSČM. Jejich klub krajských zastupitelů požádá o důvěru. Olomoucký hejtman se i přes nátlak stranických špiček rozhodl setrvat ve funkci. Tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal. V jeho rozhodnutí jej podpořili krajští sociální demokraté. Aby pozici hejtmana ustál, potřebuje i podporu komunistů, s nimiž tvoří ČSSD krajskou koalici.

Olomoucký hejtman Rozbořil, obviněný z podplácení, požádá dnes o důvěru koaliční KSČM
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Rozbořila se k rezignaci už v polovině října v Olomouci snažil osobně přesvědčit premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Hejtmana ale podpořila většina sociálních demokratů olomouckého krajského výboru. V pátek ho k rezignaci vyzvalo politické grémium ČSSD, posléze se k němu připojilo předsednictvo strany a podle Sobotky stejný názor vyplynul i z diskuse při jednání ústředního výkonného výboru. Rozbořil však ve funkci hodlá zůstat. Proti obvinění si podal stížnost, tvrdí, že jde o nedorozumění.

Hejtman mimořádné zastupitelstvo nesvolá. Kromě podpory komunistů pro něj bude důležité udržet podporu krajských sociálních demokratů. O jeho osudu bude krajské vedení znovu jednat 2. listopadu. Krajský šéf ČSSD Jiří Zemánek připustil, že apel strany je vemi silný.

Jako jediný z obviněných v olomoucké korupční kauze je Rozbořil stíhán na svobodě. Tři další muži jsou ve vazbě. Čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení. Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, přítele exministra vnitra Ivana Langra.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…