Ombudsmanovi se možná rozšíří pravomoci. Kvůli diskriminaci by mohl podávat žaloby

10.03.2014 20:24

Veřejnému ochránci práv by se mohly rozšířit pravomoci tak, že by směl podávat žaloby v případech týkajících se diskriminace. Navrhují to členové sněmovního ústavně právního výboru, kteří s ombudsmanem jednali během svého výjezdního zasedání v Brně. Zprávu přinesl server Novinky.cz.

Ombudsmanovi se možná rozšíří pravomoci. Kvůli diskriminaci by mohl podávat žaloby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

„Shodli jsme se na tom, že ve chvíli, kdy ombudsman připravuje podklady pro konkrétní občany, kteří se cítí diskriminováni kvůli věku při přístupu k zaměstnání, tak by stálo za to, aby měl možnost také v této věci podat žalobu,“ uvedl pro server Novinky.cz Jeroným Tejc (ČSSD).

Možnost, že by ombudsman zahltil soudy, Tejc odmítá. „Takových žalob by mohlo být ročně možná pět, možná deset,“ očekává. Výbor tak souhlasí s návrhem samotné ombudsmanky Anny Šabatové, aby veřejný ochránce práv mohl podávat ústavní stížnosti.

Výbor chce vyhovět stížnostem veřejného ochránce

Jedním z důvodů je skutečnost, že úřad ombudsmana náleží pod Poslaneckou sněmovnu. Poslanci sice  mají právo se na Ústavní soud se svými stížnostmi obracet, ale musí jich být dostatečný počet. „Bylo by zvláštní, aby tuto pravomoc měl jeden člověk, byť to bude ombudsman,“ zdůvodnil šéf ústavně právního výboru.

Dodal, že důležitá je i prevence před zpolitizováním této funkce. „V budoucnu může být ombudsman, který bude chtít kandidovat do Senátu nebo na funkci prezidenta a může zneužívat této pozice. Bude podávat návrhy spíše politické, bez ohledu na výsledek, aby se zviditelnil,“ popsal příklad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…