Omezení pohybu Čechů. Pod kontrolou vojsk USA. Právník předestřel

07.05.2023 22:14 | Ze sítí

Po novelizaci Ústavy ČR týkající se možnosti vlády rozhodnout o pobytu ozbrojených sil jiných států na našem území až na 60 dnů, by podle právníka Ondřeje Dostála mohlo v budoucnu dojít k tomu, že v případě omezení pohybu občanů – podobného, o jakém při covidové epidemii rozhodla v březnu 2021 vláda expremiéra Babiše, když omezila cestování mezi okresy – by mohli na lidi na hranicích okresů čekat i zahraniční vojáci. V souvislosti s obrannou smlouvou ČR s USA se s tím navíc dle něj pojí i další riziko. Vláda by si prý mohla říct o pomoc i po prohraných volbách.

Omezení pohybu Čechů. Pod kontrolou vojsk USA. Právník předestřel
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Ondřej Dostál

Anketa

Jste pro větší zdanění piva a vína?

15%
79%
hlasovalo: 17814 lidí
Dostál se v pořadu Právní džungle na youtubovém kanálu Aby bylo jasno vyjádřil k Dohodě o obranné spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy, která má dle vlády ČR umožnit intenzivnější praktickou vojenskou spolupráci mezi českou armádou a ozbrojenými silami USA na našem území. Ukryt je dle něj „ďábel v detailech“; pozorně bychom měli číst zejména část, kde se píše, že se Česko „vzdává přednostního práva na výkon trestní jurisdikce“ nad příslušníky ozbrojených sil USA.

Důležité je podle Dostála upozornit rovněž na změnu Ústavy ČR, která uvádí, že by u nás mohla vláda rozhodnout až na 60 dnů o pobytu ozbrojených sil jiných států na našem území, jde-li o ochranu života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti ČR.

Pojí se s tím nemalé riziko: „Vláda, která by byla v demisi a prohlásila by výsledek voleb, ve kterých neuspěla, za bezpečnostní riziko – a to si umím u některých našich představitelů představit – by si trošičku mohla nechat pomoct od někoho jiného.“

Vzhledem k pasáži, že Česko „se vzdává přednostního práva na výkon trestní jurisdikce“ nad příslušníky ozbrojených sil USA se Dostál obává, že by tito vojáci u nás nebyli trestně odpovědní, pokud by „si to vypořádali“ s „nespolehlivými živly“, kteří by onu vládu nevolili.

Smlouva o obranné spolupráci s USA sice dle právníka neznamená, že by mohla v Česku vzniknout americká základna, ale budou zde moci být američtí vojáci ve velkých počtech, kteří by případně mohli vzhlede k novele Ústavy ČR zasáhnout podobně jako v březnu 2021, kdy vláda expremiéra Andreje Babiše (ANO) občanům značně omezila cestování mezi českými okresy. „Budou moci zasahovat i v kauzách jako bylo hlídání přejezdů mezi okresy. Tehdy to dělala česká armáda, ale nově by to mohla dělat i armáda cizí,“ varuje Dostál.

Obranná smlouva s USA by nám dle Dostála mohla pomoci, pokud by nám hrozilo napadení, má to však své úskalí. „Bylo by to v pořádku, kdybychom byli ve studené válce a báli bychom se nějakého bezprostředního útoku, který by přímo hrozil za našimi hranicemi. Ale v situaci, kdy máme vládu, která je za bezpečnostní riziko schopna pomalu označit i to, když někdo napíše něco politicky nekorektního na twitter, tak se takových ustanovení obávám,“ zaznělo. Dle Dostála by Česko mělo být především schopno chránit své území samo.

Ke konci rozhovoru se vrátil i k Babišově vládě a k období covidových restrikcí. Podle Dostála je „nepochopitelné“, že na samém začátku pandemie minulý vládní kabinet covid-19 „zlehčoval jenom proto, aby po třech měsících, kdy se zjistilo, že to tak děsivé nebude, naopak zavedla ty netvrdší restrikce, které už v ten moment nedávaly smysl“.

Covidové restrikce tehdy dle něj především poškodily naši ekonomiku a způsobily část dluhu, kterému nyní čelíme. A navíc u nás byly i horší dopady na život a zdraví než ve Švédsku, které se rozhodlo nejít cestou omezování. Problém dle Dostála u nás často nebyl tolik s covidem, ale s „chaotickým řízením státu“.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Sakra, kdy došlo k té změně ústavy?!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKimjan , 08.05.2023 8:49:52
Že jsem to nepostřeh...

|  8 |  0

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…