Omezení pohybu je šance zastavit rychlé šíření viru, věří hejtman Kulhánek

28.2.2021 7:15 dop.

Výraznější omezení mobility obyvatel, které vláda od pondělí zavedla v celé zemi, je reakcí na agresivnější britskou mutaci koronaviru a jedinou možností jak snížit sociální kontakty a zastavit rychlý přenos britské mutace. ČTK to dnes řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Zpřísněná opatření začnou v Česku platit od 1. března.

Omezení pohybu je šance zastavit rychlé šíření viru, věří hejtman Kulhánek
Foto: archiv
Popisek: Petr Kulhánek

 „Myslím si, že to, co se stalo, že je tvrdý lockdown, je to opravdu ta největší výstraha před tím, že situace je extrémně vážná," řekl ČTK. Zdůraznil, že záleží na odpovědnosti každého člověka. Lidé by podle něj v následujících třech týdnech neměli hledat cesty, jak nařízená omezení obejít, ale hledat cestu, jak je dodržovat. „Abychom si sami o sobě s jistotou mohli říci, že jsme nevystavili ani sebe ani okolí žádnému nebezpečí," uvedl hejtman.

Pro Karlovarský kraj znamenají nová opatření menší změnu než pro ostatní kraje, protože region už zažil uzávěru okresů Sokolov a Cheb. Nová opatření jsou ještě přísnější. „Ze svého pohledu jsem před několika týdny vnímal pro náš kraj uzávěru okresů jako vykřičník i pro lidi aby věděli, že situace je vážná. Teď bohužel ten vykřičník zazněl pro celou republiku," řekl.

V Karlovarském kraji podle statistik už několikátý den nárůst nemocnosti stagnuje, v ostatních krajích se ale výrazně zvyšuje. „Je pravděpodobné, že ta vlna, a je to britská mutace, která u nás v kraji už představuje 98 procent, se žene ze západu na východ," uvedl Kulhánek.

V souvislosti s nově vyhlášenými opatřeními kraj opět určí školy, které budou otevřené pro děti zdravotníků, policistů, hasičů a dalších pracovníků kritické infrastruktury. Zároveň je hejtmanství v kontaktu s krajským ředitelství policie, vzájemně se informují a koordinují, jak se bude kontrolovat dodržování nových opatření. Zatím bylo na uzávěře okresů Sokolov a Cheb 45 kontrolních stanovišť policie. „Tito policisté s posilou armády se přesunou do hlídek rozprostřených do celého regionu, aby namátkově kontrolovali, zdali ten omezený pohyb je dodržován," řekl hejtman.

Kraj také spolupracuje s hospodářskou komorou a domlouvá se na koordinaci a logistice testování ve firmách. „Plošné testování u všech zaměstnavatelů, jak bylo avizováno vládou, musí být cestou samotestování. Není v lidských a kapacitních silách Karlovarského kraje a jeho složek, aby zajišťoval plošné testování u všech zaměstnavatelů v kraji," zdůraznil hejtman. Kraj podle něj pomůže s koordinací a informovaností, ale samotné testování bude muset být v režimu zaměstnavatelů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

18:22 Nelžete! Babiš rozbil kampaň ODS s Putinem. Dokumenty od Nečase a Topolánka

„Nečas označil Rusko za strategického hospodářského partnera. Premiér za ODS. Další premiér za ODS, …