Onanující muž a ruka pod tričkem. Witowská zapojila své zážitky

19.08.2024 11:24 | Monitoring

1. náměstek primátora Hl. města Prahy Zdeněk Hřib nechal spustit kampaň brojící proti sexuálnímu obtěžování v MHD. Jeden průzkumů ukázal, že „s veřejným sebeukájením v dopravě se setkalo 19 % cestujících, 8 % cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a 6 % cestujících bylo donuceno násilím k sexu“. Senátor Zdeněk Hraba k tomu napsal pár slov o „nové době“. Ozvala se i Světlana Witowská.

Onanující muž a ruka pod tričkem. Witowská zapojila své zážitky
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Světlana Witowská

Už v srpnu 2021, tedy ještě za časů vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, spatřil světlo světa průzkum, který poukázal na to, že se mnoho cestujících v pražské hromadné dopravě setkalo se sexuálním obtěžováním.

Zvláště alarmujícím zjištěním je množství cestujících, kteří se setkali s jednáním, které by se dalo označit za sexuální obtěžování či sexuální násilí. „S nevítanými pokusy o hlazení, líbání či fyzické sblížení se setkalo 20 % cestujících, s veřejným sebeukájením v dopravě 19 % cestujících, 8 % cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a 6 % cestujících bylo donuceno násilím k sexu či se setkalo s pokusem o sexuální styk nátlakem,“ doplňuje Radan Šafařík. „Podle výzkumu se s většinou z uvedených typů sexuálního obtěžování či násilí ve veřejné dopravě výrazně častěji setkaly ženy,“ stálo mimo jiné v průzkumu.

O tři roky později se zdá, že problém stále přetrvává, protože 1. náměstek primátora pirát Zdeněk Hřib nechal k tomuto tématu spustit kampaň, ve které se mimo jiné říká, že i vytrvalé zírání na jiné cestující lze považovat za obtěžování.

A Zdeněk Hřib vystoupil.

Setkali jste se někdy ve veřejné dopravě s otravnými komentáři, vědomým nepříjemným zíráním, vulgárními gesty či s nevyžádanými doteky? Pak jste dost možná zažili sexuální obtěžování. Dle výzkumu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády zažila obtěžování ve veřejné dopravě každá třetí žena a každý desátý muž v Česku. Třetina z lidí, kteří byli svědky takového chování, nezareagovala. Odborná veřejnost se shoduje, že jedna ze zásadních pomocí v takové situaci by byla právě reakce a podpora okolí přímo v dané situaci. Spousta z nás ale jednoduše neví, jak se zachovat, když něco takového vidíme. Přitom právě jako přihlížející můžeme nejvíc pomoct. Cílem nové pražské kampaně je pojmenovat, co to vlastně obtěžování je, a nabídnout přihlížejícím bezpečný způsob, jak zasáhnout,“ napsal pirát Hřib.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nastavení společenského systému . . . , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse-Che- , 19.08.2024 13:38:23
Devianti si myslí, že mají Praque Pride po celý rok . . . Paní Witowská je jednou z propagátorek tohoto nechutného dění . . . .

|  8 |  0

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…