Ondráček je absolutní výsměch lidství. Komunistům žádné vysoké funkce nenáleží. Hotovo, vymalováno, napořád. Čtěte opravdu brutální kanonádu od českých umělců

20.12.2017 20:27

Aňa Geislerová, Eva Urbanová, Ivan Mládek, Daniela Kolářová, Jan Kačer, Tomáš Magnusek, Stanislav Milota – ti všichni se jako jeden muž ParlamentnímListům.cz svěřili s tím, jak nelibě nesou, když se středobodem sněmovního dění už napodruhé stal komunista Zdeněk Ondráček, který má stanout v čele komise pro kontrolu GIBS. Po některých politicích teď už i umělcům totiž vadí, že Ondráček v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. „Tento člověk má nulovou sebereflexi a jeho jednání je absolutně nevyspělé – je to jako kdybyste měla dohadovat vládu s dítětem v období vzdoru. On zřejmě vůbec nechápe, že má nějakou morální povinnost a že se musí nějak odpovědně postavit ke své minulosti...,“ uvedla třeba herečka Geislerová.

Ondráček je absolutní výsměch lidství. Komunistům žádné vysoké funkce nenáleží. Hotovo, vymalováno, napořád. Čtěte opravdu brutální kanonádu od českých umělců
Foto: Facebook
Popisek: Režisér Hřebejk protestuje proti Zdeňku Ondráčkovi

Toto úterý se odehrála další etuda kolem komunisty Zdeňka Ondráčka, a to opět přímo v Poslanecké sněmovně. Poslanci totiž Ondráčka volili jako předsedu sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výsledek? Všechna média měla napřed v titulcích, že Ondráček byl zvolen, ovšem po několika minutách všechna média zase musela své titulky opravovat. O co šlo?

Ondráček dostal ve volbě 95 ze 179 hlasů. Jenže to se zdálo některým poslancům velmi podezřelé. Na nejasnost ohledně Ondráčkova zvolení upozornil v jednacím sále hlavně předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který namítl, že ke zvolení předsedy komise pro kontrolu GIBS stačilo méně hlasů než u volby předsedů dalších dvou komisí. Pochybnosti totiž byly o tom, zda volební komise určila správně počet hlasů nutných ke zvolení, tedy tzv. kvorum. Nevědělo se totiž, kolik poslanců si nevyzvedlo hlasovací lístky, přičemž někteří poslanci si hlasovací lístky sice vyzvedli, ale posléze je neodevzdali.

Stanjura ovšem nebyl zdaleka sám, kdo se proti Ondráčkově zvolení ohrazoval. Tak třeba lidovec Marian Jurečka podal procedurální návrh na zpochybnění příslušné volby, což se ale záhy vyjevilo jako rozporuplné. Řídící schůze Jan Hamáček (ČSSD) se tak musel poradit se zástupci sněmovní legislativy o tom, co má dělat. Poté se radil i s předsedy poslaneckých klubů a s předsedou volební komise. Ani to ale nepomohlo situaci vyjasnit a problém vyřešit. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) nakonec pozdě večer označil druhé kolo volby Ondráčka do čela komise za zmatečné, tedy neplatné. Sněmovní volba Ondráčka do čela této komise se tak má prý opakovat, jenže až v lednu.

Ondráčkova nominace do čela komise budí spory kvůli jeho působení za socialismu. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstracím kritiků tehdejšího režimu. Proti Ondráčkově zvolení protestovalo dokonce včera v podvečer před Sněmovnou několik desítek lidí. Po oznámení termínu opakované volby někteří lidé na sociálních sítích navíc připomněli, že v polovině ledna si Česko připomene 29 let od začátku takzvaného Palachova týdne, kde jako příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval i Ondráček...

ParlamentníListy.cz oslovily v této souvislosti osobnosti veřejného života s dotazem, co si o celé situaci myslí. Vyjevilo se ale, že problém je širší a vlastně se týká i samotné KSČM, jež pokračuje ve šlépějích KSČ. Mnohé umělce totiž děsí, že jsme kdysi my všichni, tedy naše čerstvě po listopadu 1989 zrozená demokracie, neřekli komunistům rázné stop.

Tohle už přesahuje všechny meze!

„Já osobně si myslím, že by rozhodně zvolený už být neměl, že by z vlastního úsudku a sebereflexe takový člověk ani neměl kandidovat. Jde o absolutní výsměch lidství! Člověk, který zasahoval za komunistický režim, proti kterému všichni bojovali, přece nemůže být najednou odpovědný za kontrolní bezpečnostní útvar! To je nemožné!“ uvedla na konto Ondráčka herečka Aňa Geislerová.

Podle ní se proti Ondráčkově kandidatuře už zvedla taková vlna odporu, nejenom z řad voličů, ale i z řad zvolených zastupitelů, tedy poslanců, že není možné na to nereagovat. „Já vím, že už se tady ustálil zvyk, že nikdo za nic demisi nepodává a nikdo za nic nenese odpovědnost, ale tohle už přesahuje všechny meze,“ pronesla rozhořčeně.

„Máme premiéra estébáka, budeme mít za bezpečnost odpovědného komunistu a pak opravdu už zbývají jenom ti fašisti... Lidi jsou strašně hloupí, když si myslí, že je to jedno, anebo když toto všechno naopak podporují. Já nevím, je to noční můra...“ zamyslela se dále.

Podle jejího soudu je teď na tahu sám Ondráček, který by měl říci: omlouvám se, já už do té volby nechci jít. To ale zřejmě neudělá.

„Promiňte, ale jestli jste ho někdy viděla se vyjadřovat, anebo mluvit, tak musíte asi sama chápat, jak je tento člověk nemožný! Má nulovou sebereflexi a jeho jednání je absolutně nevyspělé – je to jako kdybyste měla dohadovat vládu s dítětem v období vzdoru. Tento člověk podle mne naprosto nechápe, že má nějakou morální povinnost a že svůj život dává veřejnosti a že se musí také odpovědně nějak postavit ke své minulosti a ke svým osobním postojům. Musí je přece nějak přehodnotit, jinak už nedává smysl nic...“ řekla dále.

Podle ní se dnes už stává jakýmsi standardem, že nikdo necítí potřebu se omlouvat za něco, co kdysi udělal. A možná podpora Babišova kabinetu ve Sněmovně ze strany KSČM při hlasování o důvěře vládě?

„To je všechno stejnej balíček pocitů, který jsem uvedla předtím. Tedy zoufalství a možná i nějaká neprozřetelnost ostatních zvolených stran, že na jednu stranu všichni jdou do toho, že nepodpoří Babišovu vládu, na druhou stranu tím umožňují – možná – aby si tu vládu rozdělilo ANO s komunisty a s SPD. Jenže pak to bude všechno bez kontroly... Mně přijde, že se momentálně kolem vlády děje něco strašného a že se děje něco, co ani nedokážeme dohlédnout, jaké to bude mít následky. I když možná to nebude žádná velká katastrofa, ale co se už může stát horšího na tomto políčku než to, se teď děje? Opravdu nemám představu, co by mohlo být horšího, než komunisté, kteří budou o nás rozhodovat,“ dodala herečka. 

... když pravice přešlapuje, no tak nastupují drzí komunisté

Hudebník Ivan Mládek, který jindy mlčí k politickému dění, se rozhovořil o něčem jiném:

Anketa

Která země střední Evropy má nyní nejlepší vládu?

21%
3%
70%
hlasovalo: 10313 lidí
„Nechci se k soudruhovi Ondráčkovi vyjadřovat, ale celá tato situace je důsledkem toho, že se pravicové strany – ostatně jako v minulosti u nás vždycky – nedovedou mezi sebou domluvit. Podle kroků, postojů a úspěchů Andreje Babiše v roli ministra financí a podle programu jeho hnutí ANO vnímám jejich snažení rozhodně víc jako pravicové, než levicové. Pokud vím, tak zahraničí naše poslední volby hodnotilo jako drtivé vítězství pravice. Bohužel tak nevnímá Andreje Babiše ODS, kterou podporuji od počátku jejího vzniku a kterou hnutí ANO jako první oslovilo ke spolupráci. A o nevraživosti předsedů dalších pravicových stran vůči našemu nejbohatšímu a úspěšnému politikovi nebudu ani mluvit. Když jde o tak důležitou věc, jako je další ekonomické a politické směřováni naší republiky v dalších čtyřech letech, považuji ‚rajtování‘ na takových relativních prkotinách, jako Čapí hnízdo anebo možná nějaký škraloup v mládí, za nezodpovědné. ODS, TOP 09 a další mnou podporovaní pravičáci dosáhnou možná kádrové čistoty nějakého našeho jiného předsedy vlády, ale budou tady o mnoha věcech nakonec rozhodovat drzí komunisté.“

Operní pěvkyně Eva Urbanová se napřed omluvila, že se připravuje na koncert a tak dění v české politice nestačí vnímat. Ovšem po jménu Zdeněk Ondráček se neudržela. „Mně je velice líto, že tolik let po listopadové revoluci se tohle děje,“ sdělila krátce.

„Komunisti nemají být u vlády – jakékoliv – a to z principu. Protože téhle zemi uškodili, mnoho lidí poslali do vězení a zabili další spoustu lidí. Uškodili celé téhle zemi, vzdělání, prostě všemu. Nesouhlasím a nechci, aby byli nějací komunisti u moci. Jsou sice parlamentní stranou, ale žádné vysoké funkce ani ve výborech anebo v komisích jim nenáleží. A to by mělo platit napořád!“ sdělila herečka Daniela Kolářová k dění v Poslanecké sněmovně.

Co se ale stane, když se nakonec premiér Babiš s komunisty domluví a oni tak zvednou ruce při hlasování o důvěře jeho kabinetu? „To se netýká jen této věci. Oni jsou přece aktivní už teď, protože se jim nabízí možnost dostat se k vládě. Když jim je někdo ochotný takový ústupek udělat, jako to dělá pan Babiš v dolní komoře – zřejmě existují i nějaké zákulisní domluvy – tak to bude mít na bábovce nakonec pan Babiš sám. Protože já si myslím, že nikdo slušný v téhle zemi, kdo si čas před rokem 1989 pamatuje, si nepřeje, aby komunisti vůbec vládli, nebo byli u moci, nebo byli součástí moci. Hotovo, vymalováno!“

Měl by se Ondráček sám stáhnout ze scény? „Kdyby byl pan Ondráček rozumný nebo inteligentní, tak na to místo v komisi nebude vůbec kandidovat! Prostě se o žádnou funkci ve Sněmovně vůbec nepokusí. To je věc určité inteligence a etického citu. On ho ale zřejmě nemá, má hroší kůži, což si asi v té jejich partaji uvědomují a tak si řekli, že to s ním zkusí. A tak to zkouší...“ dodala.

Je mi to protivné! I on...

„Sice sleduji, co se na politické scéně děje, ale nechci se už k tomu jakkoliv vyjadřovat. K dění ve Sněmovně, a zvláště, když se jedná o komunistu, už vůbec ne! Mně je tak protivný, že to nechci komentovat!“ vyslal jasný vzkaz herec a režisér Jan Kačer. „Já už nechci mezi ně,“ dodal bez dalšího vysvětlení.

Režisér, šéf Obce českých spisovatelů a náchodský zastupitel Tomáš Magnusek věc vidí ještě v jiné rovině: „Pan poslanec Ondráček není podle mne dobrý člověk. On byl do Sněmovny zvolen za Královehradecký kraj, za okres Trutnov, a mne velmi mrzí, že se kvůli němu do dolní komory nedostala Soňa Marková, která ve volbách skončila jako druhá. Byla to ženská, která jako poslankyně podle mne udělala kus práce. Namísto toho, aby byl zvolen takovýto člověk, který byl odborníkem přes zdravotnictví, tak to dopadlo podle mne tak, že je to i pro samotnou komunistickou stranu katastrofální. Pro stranu, kde vědí, co je to za člověka, a nemají ho sami rádi... Já mám totiž informace o tom, že sama KSČM není v této věci jednotná a nestojí za Ondráčkem stoprocentně. A jednotně. Nevěřím tomu, že by nějací dolejšové a filipové uvěřili, že je delegování Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS správné.“

Podle Magnuska by v tuto chvíli sám Ondráček měl dát najevo, že když působí takovou nevůli u veřejnosti, tak že by bylo vhodné od nominace couvnout.

„Já ale nejsem úplně ten, který by mu totálně vyčítal, že někde před 28 lety byl a že něco udělal. Nejsem hned k podobným případům takto apriori razantní. Ovšem v této věci mám názor jiný, i když musím upozornit na to, že nejsem v tomto případu zcela objektivní, neboť Soňa Marková je taková moje druhá máma – je to učitelka, a líbilo se mi u ní, že 25 let byla součástí jedné politické strany. Mám tu dámu rád... A vůbec! Radši se mě už na Ondráčka neptejte dál, protože mě to akorát rozčiluje. Deptá mě, jak působil jeho otec – to nejsou prostě dobrý lidi. On by měl být v této situaci soudný a sám odstoupit od delegování do tohoto výboru,“ dodal rozhodně režisér.

Milota: Všechno vzklíčilo už po Listopadu!

Anketa

Bude Andrej Babiš dobrý premiér?

81%
19%
hlasovalo: 16981 lidí
„Proč by to dělal?“ otázal se nejprve řečnicky kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota na dotaz, který směřoval k tomu, zda by sám Ondráček neměl za této situace „složit zbraně“.

„Uvědomte si, že když si polovina národa zvolila do Parlamentu určitý lidi, tak že si vlastně zvolila sebe sama. Problém tkví v tom, že ona polovina asi ten ‚totáč‘ prožila celkem bezbolestně. Totiž jenom pár lidí to odneslo, anebo se snažilo, aby se trochu něco změnilo. Mezi nimi je i nemálo těch, kteří byli zastřeleni na hranicích či umučeni ve vězeních, a tak dále,“ poznamenal Milota.

Druhý problém se dle něj ukrývá v tom, že mladá generace si z velké části „zvolila ty kluky, co kouří marihuanu“.

„Pak je tam ještě jedna část národa – ta mladá, která je ultra a té se líbí Japonci a tak dále. Tento národní běs se tak potáhne dál, i když víme, že pan Ondráček i po roce 1989 pracoval pod Ministerstvem vnitra. Tam bylo tak zaděláno na základní problém od samého začátku, kdy ani Honza Ruml to nestačil ukočírovat. A já to vnímal jako velký problém, který byl spojen s Vaškem Havlem. Tím, že zůstal Čalfa, který roztáhl své ruce nad nomenklaturou a to po dohodě jich dvou, to je to, co způsobilo ony dnešní následky. Nemůžeme se proto dnešní situaci divit. Je to cynismus, protože odešly najednou v naší politice nějaké hodnoty. Proto teď máme na talíři dnes a denně Japonce a komunisty. To je ale smutné. Nezávidím nijak mladé generaci, protože se s tím bolševismem v národě bude muset někdy vypořádat. To je ale bolševismus morálně etický, který je nemravný. Čemu se ale máme divit po těchto volbách?“

Nejhorší podle Miloty je, že budou komunisté možná podporovat celou Babišovu vládu. „Když si uvědomíte, že oni se tímto způsobem dostanou do vládnutí, tak to je strašná představa! Navíc dvacet let se jim žilo pohodlně, báječně, jelikož nemuseli nic rozhodovat, nemuseli se pod nic důležitého podepisovat, a teď se budou podílet na vládě? Ten Babiš je přitom umí používat skvěle... Určitě to je dávno domluvený. Když víme, že budou brzy schvalovat, zda Babiše vydají nebo nevydají k trestnímu stíhání, tak pak je jasné, že je už rozhodnuté, že jej nevydají. A hlasování o vládě? Určitě se k tomu přidá někdo z KDU-ČSL, či se najde někdo jiný ‚ochotný‘. To ještě uvidíte!“

Milotovi prý hodně vadí způsob myšlení premiéra Babiše. Míní, že teď nám bude vládnout člověk, který je kriminální. „Protože jeho myšlení je kriminální, jelikož lidi, kteří takto rychle zbohatli, se nemohli dostat k penězům jinak než tím, že našli díry v procesu a v zákonech a tak dále... Nemyslím tím ale, že okrádali babičky, oni okrádali nás všechny tím, že našli díry v zákonech a uměli toho využít. Já jsem podobné chování zažil na Pražském hradě a zůstal jsem tam, respektive vydržel jsem tam jenom pět měsíců. Protože to lákadlo bylo strašný!“ upozornil Milota, který krátce po listopadu1989 působil jako vedoucí kanceláře prezidentského sekretariátu.

Není podle něj pravdou, že se komunisti změnili a že teď je KSČM jinou stranou, nežli bývala KSČ. „To není pravda! Tu urputnost si něco uzurpovat mají v sobě a budou to mít i jejich děti. Zatím to nemůže být lepší, musí vymřít dvě tři generace, než přijde nějaká, která se vrátí zpátky do nějakého rozumného normálu,“ uzavřel Milota.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kubera típl cigaretu a šel seřvat spolustraníky: Politologové se tu přemnožili jako hraboši. Zrůdnost zrůdností

21:55 Kubera típl cigaretu a šel seřvat spolustraníky: Politologové se tu přemnožili jako hraboši. Zrůdnost zrůdností

„Požádejte pana Kuberu, ať típne cigaretu a přijde sem,“ ohlásila moderátorka vysočanského kongresu …