Opatrně! Za Havlíčkův papír o lithiu bychom skutečně mohli platit, sdělil novinám expert

10.10.2017 8:19

Hospodářské noviny uvádějí, že v případě, že Andrej Babiš a jeho hnutí ANO chtělo, aby Česko zásoby lithia v Krušných horách těžilo samo, mělo se v celé věci angažovat nejpozději letos na jaře. Právě tehdy prý ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO) udělilo australským těžařům klíčové povolení.

Opatrně! Za Havlíčkův papír o lithiu bychom skutečně mohli platit, sdělil novinám expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

Spor o lithium se rozhořel poté, co ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček podepsal memorandum s australskou společností. Nyní se kvůli celé věci má sejít Senát i Poslanecká sněmovna. Do vlasů si pravidelně vjíždějí politici ANO i ČSSD.

Ředitel společnosti Geomet vlastněné australskými těžaři European Metals Richard Pavlík pro Hospodářské noviny uvedl, že v dubnu společnost dostala od ministerstva životního prostředí předběžný souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru. Nikdo jiný o něj nemůže požádat až do roku 2025, tvrdí Pavlík. 

„Memorandum zavazuje spíš nás, že budeme lithium zpracovávat v Česku. Právní podklad k těžbě to není, o ten budeme muset žádat báňský úřad, až budeme připraveni, což nebude dříve než na konci roku 2019,“ dodal Pavlík.

Hospodářské noviny pak v souvislosti s kauzou zmiňují i obavy právníků, že firma by mohla v případě odstoupení státu od dohody operovat i s poměrně vágně formulovaným memorandem. A to i v případě mezinárodní arbitráže. 

„V mezinárodní arbitráži má jakékoliv pozitivní vyjádření státu nějakou relevanci. Navíc historicky tu s našimi politiky a rozdáváním koncesí nemáme dobrou zkušenost. Namístě je nejvyšší opatrnost,“ uvedl pro deník právník Vladimír Balaš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhnusení nad Bohdalovou. „Chvilkaři“ řeší věci kolem Gotta a Zemana

19:11 Zhnusení nad Bohdalovou. „Chvilkaři“ řeší věci kolem Gotta a Zemana

Co se řešilo ve skupině podporovatelů Milionu chvilek pro demokracii, ve Chvilkové skupině? „Tohle j…