Opatrně! Za Havlíčkův papír o lithiu bychom skutečně mohli platit, sdělil novinám expert

10.10.2017 8:19

Hospodářské noviny uvádějí, že v případě, že Andrej Babiš a jeho hnutí ANO chtělo, aby Česko zásoby lithia v Krušných horách těžilo samo, mělo se v celé věci angažovat nejpozději letos na jaře. Právě tehdy prý ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO) udělilo australským těžařům klíčové povolení.

Opatrně! Za Havlíčkův papír o lithiu bychom skutečně mohli platit, sdělil novinám expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

Spor o lithium se rozhořel poté, co ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček podepsal memorandum s australskou společností. Nyní se kvůli celé věci má sejít Senát i Poslanecká sněmovna. Do vlasů si pravidelně vjíždějí politici ANO i ČSSD.

Ředitel společnosti Geomet vlastněné australskými těžaři European Metals Richard Pavlík pro Hospodářské noviny uvedl, že v dubnu společnost dostala od ministerstva životního prostředí předběžný souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru. Nikdo jiný o něj nemůže požádat až do roku 2025, tvrdí Pavlík. 

„Memorandum zavazuje spíš nás, že budeme lithium zpracovávat v Česku. Právní podklad k těžbě to není, o ten budeme muset žádat báňský úřad, až budeme připraveni, což nebude dříve než na konci roku 2019,“ dodal Pavlík.

Hospodářské noviny pak v souvislosti s kauzou zmiňují i obavy právníků, že firma by mohla v případě odstoupení státu od dohody operovat i s poměrně vágně formulovaným memorandem. A to i v případě mezinárodní arbitráže. 

„V mezinárodní arbitráži má jakékoliv pozitivní vyjádření státu nějakou relevanci. Navíc historicky tu s našimi politiky a rozdáváním koncesí nemáme dobrou zkušenost. Namístě je nejvyšší opatrnost,“ uvedl pro deník právník Vladimír Balaš.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…