Opět se zvyšuje zájem o sepsání závěti. Vedou Brňáci

29.10.2020 17:16

Letošní pandemie výrazně neovlivnila zájem české veřejnosti o sepsání závětí od notáře. Podle Notářské komory je aktuální stav velmi podobný loňskému roku. Na konci třetího čtvrtletí tohoto roku bylo českými notáři sepsáno a zaevidováno necelých 18 tisíc závětí. Největší zájem o tuto službu zaznamenávají právě v čase Památky zesnulých, nejmenší pak v letních měsících.

Opět se zvyšuje zájem o sepsání závěti. Vedou Brňáci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední rozloučení, ilustrační foto

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4499 lidí
„V posledních letech počty závětí sepsaných a zaevidovaných notářem narůstají. Stává se, že si lidé domluví s notářem konzultaci s tím, že si závěť eventuálně sepíšou sami. Ale poté, co jim notář celou problematiku vysvětlí a upozorní je na možná rizika, obvykle změní názor,“ sdělil prezident Notářské komory Radim Neubauer.

„Výjimečné nejsou ani případy, kdy doma sepsanou závěť potomci rozporují a argumentují zhoršeným duševním stavem zůstavitele v době sepisu. Nejen pro takové případy je závěť od notáře největší jistotou, protože díky jejímu zaevidování nehrozí ztráta či opomenutí a závěť neobsahuje formální chyby, které by ji z pozůstalostního řízení diskvalifikovaly. Každá notářem sepsaná závěť je tedy zárukou naplnění preferencí zůstavitele,“ dodává Neubauer.

Lidé, kteří si závěť sepisují doma, by podle něj měli být obezřetní i při stanovování podmínek. Když například odkazují dům vnukovi pod podmínkou, že se ožení, musí také uvést, dokdy se musí oženit, co bude s domem do té doby a komu bude dům patřit, když se neožení.  

Nejvíce posledních vůlí v několika posledních letech sepisují a zaevidují notáři v Brně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …