Opozice podpoří Haškův návrh na záchranu Grand Prix v Brně

14. 8. 2014 11:53

Opoziční zastupitelé Jihomoravského kraje podpoří návrh hejtmana Michala Haška (ČSSD) na záchranu příštího ročníku Grand Prix v Brně. ČTK to dnes řekli zastupitelé z KSČM, ODS i TOP 09 a Starostové. Shodli se na tom, že mistrovství světa silničních motocyklů je s městem spjaté a dělá mu velkou reklamu. Návrh spočívá v tom, že se Jihomoravský kraj stane garantem pro konání příštího ročníku a zaváže se k sehnání 70 milionů korun na zalistovací poplatek pro promotéra mistrovství světa. Na částce by se měla podílet vláda, město a další subjekty, zbytek doplatí kraj, řekl dnes ČTK Hašek.

Opozice podpoří Haškův návrh na záchranu Grand Prix v Brně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Hejtman vyloučil, že by měl kraj platit všechno. „Návrh stát se garantem neznamená, že kraj zaplatí 70 milionů korun na licenci. Pokud ale vezmeme v potaz, že by vláda podpořila akci stejně jako letos 30 miliony a deset milionů dá město, máme už více než polovinu peněz," řekl Hašek. Podle něj zatím není jasné, kdo kolik na příští rok dá, ale vše bude otázkou dalších jednání.

Kraj hodlá dále oslovit i podnikatele. „Všichni mají z Velké ceny užitek a zisk. Pokud se závody konat nebudou, ztratí příjmy i podnikatelé, jako například provozovatelé hotelů, čerpacích stanic a podobně. Obrátíme se i na ně, aby s námi spolupracovali," řekl Hašek. Chybějící částku potom doplatí Jihomoravský kraj, který už v minulosti přispíval deseti miliony korun. Kraj by mohl peníze vzít například z přebytku v rozpočtu, například loni byl rozpočet v plusu téměř 200 milionů korun.

Návrh schválila rada kraje a Hašek předpokládá, že jej na schůzi zastupitelstva podpoří koalice, ale jednat bude i s opozicí. Koalici tvoří ČSSD a KDU-ČSL. „Za KDU-ČSL mohu říct, že návrh podpoříme. Velká cena znamená pro Brno velký profit a je jednoznačné, že je rodinným stříbrem Brna," sdělila ČTK zastupitelka Klára Liptáková. Zároveň dodala, že je nutné vynaloženou částku na akci obhájit a řádně rozklíčovat, kolik peněz je vůbec potřeba dát, aby nebyla podpora zbytečně vysoká.

OutStreamVideoPlayer

Rozhodovat se bude v září

O návrhu bude jednat zářijové zastupitelstvo Jihomoravského kraje. Už nyní mu však vyjádřili podporu někteří opoziční zastupitelé. „S kolegy jsem o tom ještě nehovořila, ale sama za sebe můžu říct, že budu hlasovat pro. Velká cena k městu patří a podporu vidím na místě," řekla ČTK zastupitelka Helena Sýkorová (KSČM). Pokud by se Grand Prix nezachránila, město by podle ní ztratilo typickou akci s dlouholetou tradicí, která podporuje podnikatele i obce.

Stejně na závod na brněnském Masarykově okruhu nahlíží i Jiří Crha z ODS. „Kdyby měl kraj platit zalistovací poplatek ve výši 70 milionů korun, určitě bychom byli proti. Pokud ale vedení předloží rozumnou variantu, kdy bude výše podpory stejná jako vždycky nebo trochu vyšší, nemáme s tím problém. Určitě jsme pro to, aby se soutěž zachránila," uvedl Crha.

Souhlas vyjádřila i Irena Matonohová z opoziční strany TOP 09 a Starostové. „Velká cena neodmyslitelně patří k Brnu a dělá nám dobrou reklamu. Osobně mi vadí, že je financování netransparentní, ale pokud bude návrh obsahovat transparentní formu, za sebe ho podpořím. S kolegy v klubu o tom budeme ještě jednat," dodala Matonohová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…