Opravdová soda. Byli jsme na Konvičkově demonstraci déle než ostatní, když už to začalo vážně houstnout. Podívejte se sami

30.06.2015 22:22

REPORTÁŽ Na Palackého náměstí v Praze se v úterý odpoledne konala demonstrace s názvem "Ne islámské imigraci, vládo, zavři hranice", kterou pořádal Martin Konvička (Blok proti Islámu) a Jana Volfová (Česká Suverenita). Sešlo se zde asi sedm set příznivců, kteří naslouchali velice kritickým projevům. Došlo také na incident ze strany muže, který měl opačný názor. Zasahovat musela i policie.

Opravdová soda. Byli jsme na Konvičkově demonstraci déle než ostatní, když už to začalo vážně houstnout. Podívejte se sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na závěr Martin Konvička promlouval do duše lidem, kteří přišli s demonstrací vyjádřit svůj nesouhlas

Úvodního slova se ujal předseda hnutí Blok proti islámu Martin Konvička, který na začátku svého projevu řekl: "Není nás tu mnoho, řekněme si to na férovku, ale svolali jsme to před třemi dny!" Ve svém projevu vyjádřil uspokojení nad 180 000 podpisy, které jeho hnutí sebralo proti kvótám pro přijetí uprchlíků. Jako méně známou informaci zmínil to, že se minulý týden zúčastnili veřejného zasedání petičního výboru parlamentu, kde podle něj byly slyšet "žvásty", že se vlamují do otevřených dveří, protože státy Visegrádu kvóty odmítají, ale že kdyby nám byly vnuceny, tak s tím stejně nic nenaděláme, protože jinak bychom ohrozili čerpání kohézních fondů. Ve svém projevu velice ostře zkritizoval premiéra Sobotku za to, že přestože nejdříve tvrdil, že se nebudeme řídit kvótami, tak jel do Bruselu s nabídkou, že uprchlíky příjmeme dobrovolně. O Sobotkovi následně prohlásil, že je to ubožák.

Černoch: Chtěli jsme vědět, jak bude zajištěna bezpečnost občanů a ve sněmovně z toho udělali frašku

Jako druhý se svým projevem vystoupil Marek Černoch, který vyjádřil znepokojení z postoje vlády a postoje vládních poslanců. Zejména z toho, jak se postavili k mimořádné schůzi, kde chtěl Blok proti islámu informace o tom, jakým způsobem budou zajištěny hranice, protože v té době už přicházely informace o tom, že z Itálie přes Rakousko budou přes Českou republiku dále proudit davy uprchlíků a zástupci tohoto spolku chtěli vědět, jakým způsobem se vláda postará o bezpečnost svých občanů, protože každý zodpovědný politik musí v první řadě hájit bezpečnost a zájmy svých vlastních občanů. "Jak jste mohli sami vidět, tak vláda a vládní poslanci z té schůze udělali frašku, ale bohužel to udělali takovým způsobem, proti kterému se špatně bojuje, že došli až do času, kdy bylo nutné schůzi ukončit. Dokonce jsme byli svědky toho, jak se někteří poslanci snažili vyčkávat až do deváté hodiny, jelikož nebylo odhlasováno hlasování po 21. hodině," popsal Marek Černoch.

Ve svém projevu dále zmínil svoji nedávnou cestu do Rakouska a do Itálie, aby zjistil, jak situace s uprchlíky reálně vypadá. Uvedl, že uprchlíci zde mají naprosto volný pohyb, že jsou údajně nespokojení, jelikož "jsou zde druhý den a ještě nedostali svých 300 euro, že zde prší a že chtějí zpátky domů". Uprchlíky popisoval jako lidi, kteří byli oblečeni od hlavy až k patě do značkového oblečení a s velmi drahými mobily v kapse. Tyto imigranty nazval jako nelegální ekonomické imigranty a jejich imigraci označil za protizákonnou. "Kdokoliv přijde do státu protizákonně a je zachycen, tak musí být okamžitě odeslán zpět, což se neděje," uvedl dále.

Jako třetí se slova ujal sociolog Petr Hampl, který uvedl, že nechceme žít v zemi, kde se budeme bát vyjít na ulici a kde platí islámské právo. Názorové oponenty nazval "malými skupinami křiklounů", kteří jsou početně mnohem menší než "kolik bylo zastánců Husákova a Jakešova režimu po roce 1989". "Vládní strany se nás snaží přesvědčit o tom, že nedokážeme vůbec nic, že nedokážeme prosadit žádnou změnu. Až budou tito pánové a jejich nohsledové po letech vzpomínat na léta 2015 a 2016, tak si budou brát prášky na uklidnění," řekl Petr Hampl. Dav zhruba 700 účastníků demonstrace po jeho slovech sborově skandoval: "Demisi, demisi!"

Volfovou na pódiu zasáhlo vejce

Anketa

Volili byste Martina Konvičku, kdyby vstoupil do politiky?

hlasovalo: 11169 lidí

Před pomníkem Palackého se shromáždila také skupina zhruba 60 názorových odpůrců, kteří v rukou drželi transparenty: "Konvičku v ČR nechceme!", "Přijímám!", "Zelení Praha 2 podporují přijetí uprchlíků", "Uprchlíci vítejte! Rasisti táhněte!", "Nácky v ČR nechceme!" apod. V té chvíli se o podlahu pódia rozbilo vajíčko, které po poslankyni Janě Volfové hodil levicový publicista Tomáš Schejbal. Davem rozlobených lidí byl okamžitě zadržen, označen za vlastizrádce a posléze odvezen přivolanou hlídkou PČR.

Na pódiu vystoupilo ještě několik řečníků, včetně Jany Volfové, která prohlásila, že pokud budou někde tvrdit, že se demonstrace zúčastnilo pouze 500 lidí, tak může všechny ujistit, že to bylo několikrát tolik. Za tento výrok si od skupiny odpůrců vysloužila pokřik: "Neumí počítat!"

Ke skupině názorových odpůrců před sochou Palackého se na konci demonstrace obrátil i předseda Bloku proti islámu Martin Konvička se slovy: "Milí přátelé, já znám holky, které od islámu odešly. Ty tmavé holky někde ze Somálska nebo ze Sýrie, které bojují, které pokládám za své hrdinky a učitelky, a které se nebály postavit zatracenejm machometánům. A vy jste ti, kterým ten útlak těch ženskejch, to vraždění homoušů, to ničení památek, tou svojí s prominutím debilní aktivitou podporujete!"

"Kdyby nám tady nedej Bůh začal sílit islám, tak lidé jako kolega Litinský nebo Olina Havlová vezmou kalachy a s islámem se nějak srovnají. První oběť by byl někdo jako já - křehký převzdělaný intelektuál. Proto to dělám, dělám to proto, abych chránil vás!" Od této chvíle začala situace mezi skupinou názorových oponentů postávajících před sochou Palackého a skupinou odpůrců islámu a imigrace houstnout. Namísto pokojné diskuse došlo z obou stran i na velice vulgární nadávky. Silně vyhrocená situace mezi oběma názorovými skupinami trvala ještě minimálně hodinu po oficiálním skončení demonstrace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

17:30 Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

Letos uplynulo 30 let od smrti normalizačního prezidenta Gustava Husáka a 100 let od narození Alexan…