Opustíte ropný průmysl? Biden si včera možná prohrál volby

23.10.2020 14:26

Amerika včera večer zažila druhou a zároveň poslední televizní debatu kandidátů na prezidenta Spojených států. Biden obvinil Trumpa z toho, že je jedním z nejvíce rasistických prezidentů, jakého kdy USA měly. Trump to však odmítl, málokdo měl udělat pro Afroameričany tak hodně, jako zrovna on. Přišlo i na problém klimatu. „To je velké prohlášení,“ vyjádřil Trump. „Pamatujte si to, v Texasu, Oklahomě, Pensylvánii a Ohiu!“ vyzval prezident po tom, co Biden přiznal, že by zavřel ropný průmysl. Události si všiml i člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Prý by to Bidenovi mohlo prohrát volby.

Opustíte ropný průmysl? Biden si včera možná prohrál volby
Foto: repro YouTube kanál nzherald.co.nz
Popisek: Druhá a závěrečná televizní debata kandidátů na prezidenta USA Donalda Trumpa a Joa Bidena
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25787 lidí

Spojené státy zažily druhou a zároveň poslední předvolební debatu kandidátů na post nejmocnější osoby světa – Donalda Trumpa a Joea Bidena. Dle reakcí médií se jednalo o výrazně klidnější debatu, než tu předchozí, a to i kvůli tomu, že se zde vypínal mikrofon. Debatu moderovala dopisovatelka stanice NBC z Bílého domu Kristen Welkerová. Ta byla na internetu pochválena za to, jak řídila samotnou debatu, že se jí dařilo oba kandidáty zastavit, když překročili stanovený časový limit, aby byl dodržen čas pro jednotlivá témata. Novinářka MSNBC Rachel Maddowová označila Welkerovou za „skutečnou vítězku“ debaty. Welkerovou pochválil i prezident Trump. O debatě informoval například server Breitbart.

Samotná debata pak byla rozdělena do šesti čtvrthodinových bloků. Začalo se tématem koronaviru, kde Joe Biden upozorňoval na to, že 220 000 Američanů je mrtvých na koronavirus. „Kdokoliv, kdo je zodpovědný za tolik mrtvých, by neměl zůstat prezidentem USA,“ poznamenal. Trump prý neměl na pandemii jakýkoliv plán. Trump zdůraznil, že nákaza je nejhorší v městech, kde vládnou demokrati. Z New Yorku je dle Trumpa město duchů, které všichni opouští. „Musíme se s virem naučit žít. Nemůžeme se uzavřít doma, tak jako to udělal Joe,“ pověděl Trump a poznamenal ještě, že 99 procent mladých lidí se z viru uzdraví. „Nesmíme uzavřít naši zemi. Musíme otevřít školy, nesmíme zavřít zemi nebo brzy již žádnou zemi mít nebudeme,“ dodal.

Celý článek Breitbartu ZDE:

Trump dále v rozhovoru napadl Bidena za to, že jeho rodina dostala miliony od Rusů, které šly prý skrz Putina. Trump samotný prý nikdy žádné peníze od Rusů nedostal. „V životě jsem si nevzal ani cent od žádného zahraničního zdroje,“ reagoval Biden, než řekl, že Trump má v Číně tajný bankovní účet a s Čínou podniká. Opřel se též do současného prezidenta za to, že ještě nezveřejnil své daňové přiznání.

Biden dále obvinil prezidenta Trumpa z rasismu. Prý se jedná o jednoho z nejvíce rasistických prezidentů, jakého kdy Amerika měla, navíc prý přilévá do konfliktu olej. Trump se označil za velkého zastánce Afroameričanů. Zopakoval svůj argument, že žádný americký prezident kromě Abrahama Lincolna pro tuto část obyvatelstva neudělal víc než on sám.

 

 

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24275 lidí

Debata se však zabývala i otázkami klimatu. „Zavřel byste ropný průmysl? Zavřel byste ropný průmysl?“ chtěl vědět od Bidena Trump. „Ano, přecházel bych z ropného průmyslu, ano,“ řekl Biden.

„To je velké prohlášení,“ vyjádřil Trump. „Pamatujte si to, v Texasu, Oklahomě, Pensylvánii a Ohiu!“ obrátil se do kamery.

„Ropný průmysl znečišťuje, a to hodně. Přestal bych ho podporovat, já bych podporoval větrnou a solární energii,“ řekl Biden. „Musíme se přesunout k nízkouhlíkové energetice do roku 2035. Znovu přistoupím k Pařížské klimatické dohodě,“ dodal.

 

 

Tohoto výroku si všiml i člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov. „Myslím si, že tohle už ani redaktoři České televize nepřekonají, a pokud se nic zvláštního do voleb nesemele, že je o americkém prezidentovi rozhodnuto,“ pověděl o výše zmíněným výroku. Dále Petrov dodal, že takové stanovisko by dle expertů mohlo Bidenovi prohrát volby.

Dle CNN se jednalo v kontrastu s prvním televizním setkáním obou kandidátů o více než normální debatu. Prý to však nezmění trajektorii závodu. Prý též Trump pronesl v debatě spoustu lží. „Biden kritizoval Trumpa z politického hlediska a kritizoval jeho řešení pandemie či jeho přístup ke zdravotní péči, ekonomice a přistěhovalectví,“ psalo CNN.

Celý článek CNN ZDE:

„Pokusil se vylíčit Bidena jako typického politika, stejně jako Hillary Clintonovou. Opakovaně poukazoval na to, že Biden byl ve volené funkci 47 let, a obviňoval Bidena z neřešení problémů, jako je systémový rasismus,“ myslí si redaktoři CNN.

Je ovšem otázka, jak na debatu zareagují hispánští voliči. Ti totiž v první debatě označili za vítěze diskuse Donalda Trumpa. Dle průzkumu americké španělské televizní stanice Telemundo, jejíž diváci jsou převážně Hispánci, označilo Trumpa za vítěze debaty 66 % diváků. To bylo poměrně překvapivé, jelikož Hispánci tradičně volí spíše demokraty.  Výsledky průzkumu za druhou a zároveň poslední televizní debatu ještě nejsou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

9:54 Lži o Iráku. Víme své. Robert Fico o Vrběticích a USA

Vzpomínáte na lži USA o Iráku? zeptal se slovenský sociálně demokratický expremiér Robert Fico. A vy…