Balabán například napsal, že dlouhodobá ostrakizace Íránu a Kuby již byla neudržitelná. Poukázal na to, že se tu objevuje konkurence Číny, která se některými problémy nezatěžuje. Balabán přiznal, že Írán dlouhodobé sankce poškozovaly. Jenže stejně tak poškozovaly firmy ze Západu. Kuba sice není tak zajímavý trh jako Írán, ale přesto jím není ve světě, kde panuje nelítostná ekonomická konkurence, možné pohrdnout.
Jandourek přiznává, že problém všech sankcí a embarg je, že zasahují nejvíc běžné lidi. Proto by se chtělo říci, že lid si dopady sankcí nezaslouží. „Jenže jsou země, kde si tím nejsme tak jisti. Pokud má Vladimir Putin podporu 80 procent obyvatel, těžko použijeme oblíbenou větu, že jedna věc je režim a ta druhá prostý lid. Za Putina si Rusové mohou sami,“ píše Jandourek.
Co měl Západ po Putinově agresi vůči Ukrajině dělat?
Na druhou stranu připouští, že sankce Putinovi umožní uniknout z vysvětlování toho, proč je jeho země zaostalá a po letech jeho vlády závislá na vývozu surovin, protože Rusové celkem nevyrábí a neposkytují nic, co by někdo ve světě chtěl. „Co asi tak měl Západ po jeho agresi vůči Ukrajině dělat? Říci mu, že se velmi, ale skutečně velmi zlobí?“ naznačuje Jandourek, že Západ po začátku války na Ukrajině neměl jinou možnost, než sankce proti Rusku zavést.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam