„O vojenském barbarství se v západních médiích hovoří pokaždé, když se západní vojáci či spojenci Západu dostanou na bojišti do defenzivy. Do té doby je vždy válka jen „humanitárním bombardováním“ a média z bojišť přinášejí poutavé obrázky ukazující, jak se našim hrdinům ničícím Bělehrad, Bagdád či Tripolis daří šířit demokracii. Někdy mne napadá, že nejlépe ztvárnil ‚optimistickou‘ budoucnost kapitalismu román Roberta Heinleina Hvězdná pěchota (1959); u nás je znám především ve své zfilmované podobě (1997). Rozkastování společnosti, oslava militarismu, fašizoidní kult drsného válečníka a samozřejmost věčného krvavého násilí… Sekvence z filmu, které ukazují televizní zpravodajství nadšeně oslavující agresivitu vlastních vojáků – to je směr, kterým se vyvíjí hlavní proud západní novinařiny. Snad jen s tím rozdílem, že oproti literární předloze si ve skutečném životě nepřítele vytváříme sami,“ konstatoval Krejčí.
Západ prý dnes za hrůzy v Aleppu skrývá hrůzu všech válek na Blízkém východě. Washington se však neodváží v Sýrii intenzivněji zasáhnout. Na prvním místě proto, že jsou v zemi přítomny ruské jednotky. Syrský konflikt by mohl přerůst v otevřenou válku mocností, což si nikdo nepřeje. Druhým důvodem je nízká podpora případného tažení v Sýrii. „Poslední výzkum z agentury Gallup z února tohoto roku říká, že jen 34 % dotázaných je nakloněno větší vojenské angažovanosti Spojených států v Sýrii,“ pokračoval politolog. To je podle Krejčího do jisté míry nevídané, protože americká média dokázala občany USA nadchnout pro boj. „Vystřízlivění se dostavilo až na hromadách mrtvých lidských těl a růstu zadluženosti USA,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp