Osočovat Klause z napomáhání kamarádům je vrchol hulvátství, zlobí se spisovatel

05.01.2013 17:18

Sepisování petic a veřejná kritika. Takové reakce vzbudila dílčí amnestie prezidenta Václava Klause. Ne všichni se však staví na odpor, najdou se i takové hlasy, které prezidentův krok schvalují a podporují. Mezi ně se řadí i Petr Štěpánek, spisovatel a hudebník. „Zaplať Pánbůh, že právní institut amnestie existuje,“ zastává se amnestie na svých webových stránkách.

Osočovat Klause z napomáhání kamarádům je vrchol hulvátství, zlobí se spisovatel
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Petr Štěpánek, politický glosátor a hudebník
reklama

 

„Amnestie je akt milosrdenství, akt dobré vůle. To se ovšem mezi prostým lidem moc nenosí. Lidé spíše milují nejrůznější exekuce. Kdyby existovaly veřejné popravy, dozajista by bylo plno,“ myslí si Štěpánek. Svůj názor opírá o nedalekou historii – kdyby nebylo amnestie, řada bývalých politických vězňů by dle jeho slov v komunistických kriminálech hnila o řadu let déle.

Klaus přitom podle jeho názoru rozhodně nepatří mezi hlupáky, a proto musel s odmítavou reakcí veřejností počítat. Přesto sebral odvahu jít proti proudu, což jak spisovatel poznamenává, dokáží jen velcí státníci. „Političtí trpaslíci naopak nastaví větru záda a nechají se nést,“ poznamenal. Váží si proto i ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který amnestii hájí, ač ví, že tím ztrácí přízeň. „Nepřekvapuje mě naopak, že jsem v posledních dnech nikde nespatřil tvář spolupodepsaného předsedy vlády Petra Nečase,“ dodává.

Amnestie jako akt spravedlnosti

Za absolutním vrchol hulvátství pak označuje podsouvání hlavě státu, že chce pomoci svým kamarádům. „Proboha, kterým? Že by snad kancléři Weiglovi, jehož dceru bude – amnestie, neamnestie – nadosmrti v duši strašit, že v autě, které řídila, zahynula její kamarádka? To snad nikdo nemůže myslet vážně?!“ ptá se udiveně Štěpánek. Na pár facek je podle něj i „mediální vyzobávání atraktivních jmen“, která amnestie očistí.

„Všem, kteří mají v odsudku amnestie jasno, doporučuji, aby si přečetli či zopakovali Čapkovy Povídky z jedné i druhé kapsy a pak chvíli přemýšleli o spravedlnosti lidské i Boží. Leč obávám se, že mnoha zdejším rychlopalným metalizátorům asi není dáno, aby cokoli z Čapka – a nejen z něho – pochopili,“ doporučuje spisovatel. A hrdě dodává, že z důvodu vyššího principu mravního s amnestií souhlasí. A to s tou Klausovou, tak i s Havlovou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…