Ostrá debata nad služebním zákonem v ČT. Gazdík a Stanjura tepali Dienstbiera

15.07.2014 23:01 | Zprávy
autor: luš

Nejsledovanějším bodem programu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny ČR je služebníí zákon. Vláda jím chce odpolitizovat státní správu. Opozice ale znění zákona kritizuje a chce jeho přijetí posunout co nejdále. I za cenu obstrukcí. Do pořadu Události, komentáře o ožehavé problematice přišli diskutovat ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD), místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09) a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ostrá debata nad služebním zákonem v ČT. Gazdík a Stanjura tepali Dienstbiera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Podle Jiřího Dienstbiera by se zákon o státní službě měl týkat zhruba šedesáti pěti tisíc zaměstnanců. Vyplynulo to z analýzy sesbíraných dat na ministerstvech. Státní rozpočet by jejich mzdy mohly přijít až na dvě miliardy.  

Znění zákona se ale nelíbí opozici. „Vadí nám malá prostupnost z akademické a soukromé sféry. Problém je v tom, že neřešíme, jaká by ta správa měla být. Ale to, aby lidé, které si vláda za 3 měsíce přivedla, nemohli být vyměněni. Po přijetí zákona bude jediným sporem to, jestli tam bude člověk z ČSSD nebo ANO,“ vysvětloval Stanjura. Místopředsedovi Sněmovny Petru Gazdíkovi vadí například to, že v plánovaném „superúřadě“ bude sedět člověk, který nebude mít odpovědnost za škodu, kterou způsobí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…