Ostrá debata v Rakousku: Vládní lidovec to schytal kvůli vstřícnému postoji k Visegrádu. Ozdravme Unii jejich vystoupením, žádal europoslanec

01.02.2018 10:53 | Zprávy

Kvůli způsobu, jak by se Evropská unie měla chovat k zemím Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko), se ve středu večer v panelové diskuzi o budoucnosti EU střetli tři rakouští politici. Padly návrhy na ostřejší postup a sankce vůči V4, ale i výzvy k trpělivosti s „táborem (maďarského premiéra Viktora) Orbána“, informovala dnes agentura APA.

Ostrá debata v Rakousku: Vládní lidovec to schytal kvůli vstřícnému postoji k Visegrádu. Ozdravme Unii jejich vystoupením, žádal europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Vytvoření účinného sankčního mechanismu, který by mohl být proti Visegrádské čtyřce použit, podpořil europoslanec a někdejší místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas z lidové strany (ÖVP) či bývalý sociálnědemokratický ministr dopravy Jörg Leichtfried. Pokud nebude mít EU efektivní sankční mechanismus, který by bylo možné použít proti těm, kteří se rozhodli určité věci prostě blokovat, ztratí podle Leichtfrieda Unie na důvěryhodnosti. Soudní dvůr EU podle něj nyní musí jen „nečinně přihlížet podkopávání právního státu“ v některých visegrádských zemích.

Pokrok v tomto ohledu může podle Leichtfrieda přinést pouze odklon od principu, kdy členské země přijímají rozhodnutí na základě jednomyslnosti. Právě proti těmto návrhům ale země Visegrádské čtyřky vehementně protestují. Na pátečním summitu v Budapešti se premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohodli na tom, že budou trvat na tom, aby se v EU všechna rozhodnutí přijímala na základě shody všech členů. Český premiér v demisi Andrej Babiš tehdy uvedl, že situace, kdy je některá z členských zemí – jako v roce 2015 v případě zavedení kvót na přerozdělování uprchlíků – přehlasována, je neakceptovatelná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Evropská komise

Já si taky myslím, že by evropská komise, která není volena občany neměla o ničem minimálně zásadním rozhodovat. Opak je ale pravdou. Co s tím hodláte dělat? Je vůbec šance to nějak změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

17:04 Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

Bývalý ústavní soudce David Uhlíř po měsíci nečekaně skončil ve funkci koordinátora bitcoinové kauzy…