Ostuda pro Respekt. „Je tam černoch, to bude v Africe.“ Smazal, ale ne dost rychle

30.03.2024 18:55 | Monitoring

Redaktor týdeníku Respekt Marek Švehla spatřil na obrazovce muže černé pleti a hned měl jasno. Je to Afrika. Chtěl na příkladu ukázat pokrytectví západních zemí. Na příkladu prezidenta Guyany, která se podle znalostí Marka Švehly nachází v Africe, ač v zeměpisných atlasech ji zvídavý cestovatel nalezne pouze v Jižní Americe. A lidé znalejší školního zeměpisu se ozvali. „Nespletl jste se?“ otázal se lidovecký europoslanec Zdechovský.

Ostuda pro Respekt. „Je tam černoch, to bude v Africe.“ Smazal, ale ne dost rychle
Foto: Michal Rusek
Popisek: Koláž

„Africký příspěvek do debaty o změně klimatu,“ napsal Marek Švehla na Twitteru a připojil video rozhovoru redaktora BBC s guyanským prezidentem Irfaanem Alim. Guyana na svém pobřeží totiž našla obrovské naleziště ropy a zemního plynu. A neváhá na takovém nálezu patřičně zbohatnout. To znamená černé zlato a dech nitra země vytěžit. Reportér BBC se ve videu zeptal na to, zde je to morální, když celý svět řeší klimatickou změnu a snižování emisí. A začal vypočítávat, kolik těžba v Guyaně uvolní emisí, když ho prezident zastavil.

„Víte, že Guyana má les, který je velký jako Anglie a Skotsko dohromady?“ zeptal se prezident Ali moderátora z BBC. „Les, který uchovává 19,5 gigatun uhlíku. Les, který jsme udrželi při životě,“ dodal prezident. Ale to už následovala otázka moderátora BBC, která měla dovést prezidenta k výčitkám svědomí. „Dává vám to právo uvolnit všechen tento uhlík?“ vypálil otázku.

Načež se prezident neudržel. „A co vám dává právo přednášet nám o změně klimatu? Já vám budu přednášet o změně klimatu, protože jsme udrželi tento les při životě. Vy si užíváte, svět si užívá, nám neplatíte za to, že si nevážíte toho, že nevidíte hodnotu, kterou lidé z Guyany udrželi naživu?“ rozčílil se prezident Ali. A nezadržitelně pokračoval v kopání do západní civilizace. „Máme nejnižší míru odlesňování na světě. A hádejte, co. I přes těžbu ropy a zemního plynu, které nyní máme, budeme stále na čisté nule,“ hřímal prezident Ali.

Moderátor se ho snažil přerušit, ale prezident mu nedal prostor. „Ještě jsem neskončil. Protože toto je pokrytectví, které ve světě existuje. Celý svět za posledních 50 let ztratili 65 % veškeré své biologické rozmanitosti. My jsme naši biodiverzitu zachovali. Jste připravení za to zaplatit? Nebo hrajete s těmi, kteří poničili životní prostředí svou průmyslovou revolucí? Zaplatíte?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…