Osud TV Nova: Vážné informace. Kavárna by měla být na pozoru

09.01.2018 11:34

Ředitelka Ústavu Dálného východu Olga Lomová na svém blogu na serveru Aktuálně.cz přemýšlí nad tím, zda Nova padne do rukou pochybné čínské společnosti. O prodeji nejsledovanější české televize do rukou CEFC s vazbami, dle jejích slov, na prezidenta Zemana se spekuluje již delší dobu.

Osud TV Nova: Vážné informace. Kavárna by měla být na pozoru
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sinoložka Olga Lomová
reklama

Lomová nyní uvádí, že tato společnost je patrně zapletena do aféry uplácení politiků v Africe. „Tématu se u nás kupodivu zatím nikdo podrobněji nevěnuje,“ konstatuje. 

„Historie společnosti, která zahájila raketový vzestup po roce 2012, je nejasná a v čínskojazyčných médiích se o ‚předsedovi‘ společnosti Jie Ťien-mingovi píše jako o nejtajemnějším čínském podnikateli. Mládí dnes čtyřicetiletého ‚předsedy‘ a rychlost, s níž se zcela neznámá společnost dostala mezi nejvlivnější čínské firmy, vedou ke spekulacím o tom, že má vazby na vlivové skupiny v čínské armádě,“ konstatuje Lomová. 

Anketa

,,Dát hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země," říká Tomáš Halík. Má pravdu?

11%
89%
hlasovalo: 16396 lidí

Podle jejích slov se společnost u nás stala známou díky úzkému napojení na prezidenta Miloše Zemana a Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce. „Jie Ťien-ming je od roku 2015 Zemanovým poradcem pro Čínu. Jeho blízký spolupracovník Chan Chauto, člen představenstva CEFC, je zároveň čínským prezidentem Smíšené komory. V době sbližování s českými partnery byl Chan též předsedou základní organizace Komunistické strany Číny ve společnosti CEFC, což je v Číně funkce zásadního významu,“ dodala. 

Původní text ZDE

A i dále se zaměřuje na postavu Jie Ťien-minga, jenž je nejen „předsedou“ společnosti CEFC, ale také předsedou stejnojmenné občanské organizace registrované v Hongkongu, kterou plně financuje.

„Spolek CEFC, který se pyšní statusem zvláštního poradního orgánu Ekonomické a sociální rady OSN, propaguje oficiální čínskou linii globálního rozvoje, pravidelně organizuje čínsko-americká kolokvia a poslední dva roky na půdě OSN i jinde šíří myšlenku Nové Hedvábné stezky,“ dodává a všímá si ředitele spolku Patricka Ho, jenž byl loni v listopadu ve Washingtonu zatčen společně s bývalým ministrem zahraničí Senegalu Cheikhem Gadiou. „Oba čelí obvinění z uplácení afrických politiků,“ dodala se slovy, že Jie Ťien-ming se od případu distancoval. 

„V kontextu zahraniční strategie ČLR lze snahu čínského subjektu získat nejsledovanější televizní stanice v regionu chápat jako součást širších ambicí ovlivňovat dění v Evropě. CEFC se již jednou na počátku svého působení v ČR pokusil proniknout do médií a krátce vlastnil podíl v mediálním konglomerátu Jaroslava Soukupa Médea Group, včetně televize Barrandov, odkud se však bez udání důvodů stáhl,“ dodala závěrem Lomová.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

19:44 Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

Spisovatelka Jenny Nowak se ohlíží za necelými devíti lety prezidentského mandátu Miloše Zemana. A n…