Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“

16.10.2021 21:18

Německé volby do Spolkového sněmu provázela událost, která mohla dosti nepříznivě zasáhnout do letošního lehkého propadu strany Alternative für Deutschland (AfD). Během předvolební kampaně totiž skupina aktivistů, kteří sami sebe označují za radikální, uspořádala podvod na mnohá regionální zastoupení této strany a nabídla jim skrze svoji fiktivní společnost distribuci reklamních materiálů. Ty však skončily akorát v kontejneru. „Stali jsme se světovou jedničkou v nerozšiřování nacistických letáků,“ pochvalují si. Má to dohru.

Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň v ulicích německých Drážďan. Volby do Bundestagu jsou za dveřmi

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

68%
19%
hlasovalo: 41068 lidí
Aktivisté vystupující jako kolektiv Zentrum für politische Schönheit (Centra pro politickou krásu) se rozhodli naplánovat podvod a předstírali založení fiktivní dopravní společnosti, aby si je AfD vybrala před volbami do Spolkového sněmu k distribuci velkého množství reklamních materiálů o celkové váze až 72 tun.

Skupina straně nabídla, že bude poskytovat roznášení letáků a i přesto, že její společnost pod názvem „Flyerservice Hahn“ reálně neměla žádné sídlo, neexistoval o ní zápis v obchodním rejstříku a nebyla ani přihlášena coby daňový subjekt, zakázku od politické strany skutečně obdržela.

Postupně tak od strany získala na rozvoz od různých okresních sdružení strany až pět milionů letáků. A co s nimi udělali? Aktivisté na videu řekli, že to, co umí vůbec nejlépe – „vůbec nic“.

Plné kontejnery letáků tak před volbami zůstaly nedoručené a skupina si pochvaluje, že se stala „světovou jedničkou v nerozšiřování nacistických letáků“. „Ostatní strany mají členy, kteří své letáky distribuují z přesvědčení. AfD má jen nás – a my z přesvědčení nedistribuujeme ani jeden z jejích letáků,“ zaznělo též.

Smlouvy na distribuci materiálu se s regionálními buňkami AfD podařilo fiktivní společnosti uzavřít, jelikož na první pohled působila společnost reálně, aktivisté totiž cílili zejména na to, aby měla dostatečně reprezentativní webové stránky a vyrobili i propagační materiál. To, že se jedná o podvod, tak politici mohli zjistit teprve při kontrole obchodního rejstříku.

Že letáky AfD nikdo nedostane, se představitelé strany až z 85 organizačních celků strany dozvěděli teprve v předvečer německých voleb.

Mluvčí AfD uvedl, že přesný rozsah způsobených škod zatím není znám a oznámil, že AfD ve věci podvodu podá trestní oznámení. Postižena měla být okresní sdružení a kandidáti v Dolním Sasku, Berlíně, Hesensku, Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci.

Vrchní kandidát AfD Tino Chrupalla podle serveru Zeit.de krátce před volbami prohlásil, že věc uškodila i samotné demokracii: „Tato bezprecedentní akce se netýká pouze AfD. Zde již došlo ke značným škodám na demokracii.“

Aktivisté míní, že možné trestní oznámení příliš nemá šanci na úspěch, jelikož podle jejich tvrzení neexistují důkazy. „Neexistuje žádné potvrzení objednávky, žádné právně platné smlouvy, ale pouze ‚nabídky‘ od společnosti distribuující letáky bez jakékoli právní formy a ve jménu umění,“ tvrdí.

„Náš klient je velmi naštvaný,“ poznačili však aktivisté a vyzývají Němce, aby jim pomohli. „Místo toho, abychom propagační materiály vrátili nacistům, vám je nyní prodáme,“ zaznělo od nich a odkázali na svou sbírku, v níž chtějí vybrat 100.000 eur.  

Nakolik podvod s letáky promluvil do výsledků německých voleb, je otázkou, AfD však získala pouze 10,3 %, což je méně než u předchozích voleb, kdy dosáhla na 12,6 %.

Sami aktivisté o sobě prohlašují, že jsou „radikální křídlo humanismu“ a že je potřeba, aby byli radikální. „Vyzbrojujeme realitu morální představivostí a stavíme se proti Amnesty International a Pro Asyl, protože věříme, že boj za lidská práva musí být radikálnější. Nikdy ji nevyhrajeme pomocí hashtagů, světelných řetězů a online petic, ale pomocí fikce a představivosti,“ představují se na svým webových stránkách.

Termín „agresivní humanismus“ podle nich „vyjadřuje vhled, že boj za lidská práva v západním světě je veden příliš zdvořile – a legitimizuje útočné, radikální a nezákonné vystupování“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…