P. Sobotka: V roce 1968 jsem zachraňoval zmasakrované Čechy

20.08.2010 20:53

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) zavzpomínal na události v roce 1968, když působil jako mladý chirurg v liberecké nemocnici.

P. Sobotka: V roce 1968 jsem zachraňoval zmasakrované Čechy

Koncem července 1968 v celé společnosti panovala uvolněná atmosféra svobody. Přemysl Sobotka nastoupil do nemocnice v Liberci na svoje první lékařské místo.

Nynější předseda Senátu svoji lékařskou kariéru zahájil tím, že společně s kolegy desítky hodin zachraňoval životy občanů, které v ulicích Liberce zmasakrovali sovětští okupanti. Změnilo mu to jeho celý život a pochopil zločinnou podstatu ideologie komunismu, řekl v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz.

"Na tyto události nikdy v životě nezapomenu. Mám tyto okamžiky doslova před očima a pamatuji si z minuty na minutu všechno, co se tehdy stalo. V té době jsem pracoval jako tři týdny čerstvý chirurg v liberecké nemocnici. V šest hodin ráno jsme poslouchali rozhlasové vysílání a všichni jsme byli vyděšení z toho, co se dělo v Praze i v dalších městech. Když se po čtvrt na osm rozloučil pražský rozhlas státní hymnou, šel nám mráz po zádech. Pak se okolo půl osmé ozvaly zvenčí podivné, suché rány. Rusové s tanky najeli na náměstí do domu, kam před nimi utíkaly zástupy lidí a shodili na ně podloubí. Tam bylo nejvíc mrtvých a zraněných. Bylo to otřesné. V Liberci okupanti zavraždili devět lidí a čtyřicet bylo těžce zraněno," vzpomíná na tragické události Sobotka. 

Zločiny prosazované ideologií

Tyto vzpomínky a události hluboce ovlivnily Sobotkovy politické názory. "Pro mě to byl okamžik, který jasně signalizoval, že socialismus je nenapravitelný a všechno, co končí na -ismus, je zločinná a zločiny prosazovaná ideologie. Tento názor mi zůstal na celý život a nikdy jsem o svém přesvědčení nepochyboval. Dodnes se scházím s některými lidmi, kteří tehdy leželi zranění v naší nemocnici a měli prostřelené nohy a hrudníky. To jsou živí svědci nehumánnosti, kterou komunisté prosazovali socialismus," vysvětluje.

Sobotka působí v politice od 20. listopadu 1989. Když hodnotí politicko-společenské změny po jednadvaceti letech od pádu komunismu, říká, že v některých lidech po čtyřiceti letech vymývání mozků stále přežívají myšlenky z období socialismu. Oprava tohoto myšlení je práce na dalších padesát let.


Čtěte také:

Foto: Hans Štembera


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: van

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …