Pacienti budou platit za dříve standardní výkony, varuje šéfka odborů

24.02.2012 6:12

Ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil před rokem lékařům navýšení platů o 6,25 procenta, aby zabránil hrozícímu odchodu zdravotníků do zahraničí. Bouřlivou atmosféru sice uklidnil, na vyšší výplatu však lékaři stále čekají. Odborům dochází trpělivost a o problému jednaly s premiérem Petrem Nečasem na tripartitě. „Premiér chápe, že ten problém tady je a chce mít jasno v tom, co je jeho příčinou. Zda peníze nejsou v úhradové vyhlášce, nebo nemocnice peníze pro zaměstnance drží,“ uvedla Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Pacienti budou platit za dříve standardní výkony, varuje šéfka odborů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Odborový svaz vyslal do nemocnic dotazník, ve kterém jsme se ptaly, zda byly výplaty navýšené a o kolik. Zajímalo nás také jakým kategoriím zaměstnanců, zda to bylo projednáno s odbory. Pokud k navýšení nedošlo, měli zdůvodnit z jakých důvodů. Dostali jsme odpověď, že v téměř žádné krajské a městské nemocnici nedošlo k navýšení platu, protože nemocnice nedostaly peníze od pojišťoven v úhradové vyhlášce,“ popsala problém Žitníková v Impulsech Václava Moravce.

Zaměstnanci dostali přidáno pouze ve fakultních nemocnicích. Podle Žitníkové je to dáno dlouhodobým vývojem hospodaření nemocnic. „Ve fakultních nemocnicích je rozdíl mezi náklady a výnosy 1700 korun v plusu, u malých nemocnic pouze desítky korun. Fakultní nemocnice tím pádem mají rezervy, ze kterých mohou zvýšení platu realizovat,“ vysvětlila předsedkyně.

Odbory dnes o platech jednaly s Petrem Nečasem na tripartitě. „Premiér chápe, že ten problém tady je a chce mít jasno v tom, co je jeho příčinou. Zda peníze nejsou v úhradové vyhlášce, nebo nemocnice peníze pro zaměstnance drží.  Vznikne odborná pracovní skupina, která vyhodnotí vyhlášku a situaci. Až budeme mít na stole čísla, tak je dáme dohromady a sejdeme se všichni znovu i se zástupci krajů. Podklady stihneme připravit maximálně do konce dubna,“ řekla Žitníková.

Divoká restrukturalizace způsobí nezvratné změny

Nenavýšené platy však nejsou jediným problémem zdravotnictví. Odbory mají také výhrady k redukci lůžek. „Nejsme proti restrukturalizaci, optimalizace ale musí probíhat podle předem daných pravidel. Hrozí divoká restrukturalizace, která by přinesla nezvratné změny,“ varuje Žitníková a kritizuje, že ministerstvo přenáší zodpovědnost na zdravotní pojišťovny. „Ty by byly ovšem špatným regulátorem, neboť jim chybějí peníze,“ dodala.

Dalším předmětem diskuse je platba nadstandardů. Podle Hegera novela o veřejném zdravotním pojištění pro pacienty nic nezmění. Odbory se však obávají, že pacienti budou platit za výkony, které se dříve považovaly za standardní. „Chtěli jsme, aby nadstandardy byly stanoveny zákonem, ale to se nestalo. Požadovali jsme také, aby proces tvorby nadstandardů byl upraven zákonem a probíhal transparentně. Je to pro nás zásadní věc a stále to budeme připomínat,“ řekla Žitníková.

Ministr oponuje, že když se budou standardy řídit vyhláškou, tak budou pružnější. Předsedkyně odborů má však strach, že když ve veřejném pojištění nebudou peníze, tak může dojít k nátlaku, aby se nadstandardy rozšířily.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…