Pád Chersonu. Proč? „Kreml se bál.“ Z ruské strany zní hodně zajímavé věci

12.11.2022 14:16 | Ze sítí

Rusko se dle prohlášení svých lídrů i médií stáhlo z okupovaného Chersonu. Ukrajinské síly ovšem otálely s postupem. O důvodu stažení existuje řada spekulací, například o zákulisní dohodě nebo o zničení logistického řetězce ruských sil. Jaký je skutečný důvod, se zamýšleli i podcasteři Nikola a Kiril z podcastu Russians With Attitude. Podle nich se Kreml snažil vyhnout riziku, že by tisíce vojáků zůstaly v obklíčení. Nicméně, spíše než vojenská porážka byl ústup poškozením ruské reputace. Ale Kreml se prý rakví s mrtvými vojáky bojí oprávněně.

Pád Chersonu. Proč? „Kreml se bál.“ Z ruské strany zní hodně zajímavé věci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ústup z Chersonu

Ukrajinské síly dorazily do Chersonu a vyvěsily opět své vlajky, poté co se z města a okolí stáhly jednotky ruské. Jak jeden z podcasterů podotkl, ani ve městě ani na předměstích k žádným bojům s ukrajinskými silami nedošlo a většina civilistů byla evakuována a z dříve 350tisícového Chersonu je „město duchů“.

Zatímco někteří to považují za nějaký extrémně chytrý plán a past, autoři podcastu si to nemyslí. Jako důvod pro opuštění Chersonu vidí to, že již dávno padla naděje, že by ruské jednotky postoupily směrem na Nikolajev a Oděsu. Otázkou pak je, co se stane se silami, které má na druhém břehu shromážděné Ukrajina, zda se pokusí Dněpr překročit, nebo zda budou převeleny na východ země.

V předchozím dílu podcastu dotyční předpokládali, že část oblasti bude opuštěna, ale že nikoliv město Cherson. „Jak jsem již shrnul na twitteru, můj odhad je, že skutečně destrukce logistiky v oblasti byla taková, že se nedalo garantovat zásobování vojáků na pravém břehu řeky. Zatím zajištěno bylo, ale to se mohlo změnit velmi rychle, protože většina mostů byla příliš poškozená na to, aby byly spolehlivé pro zásobování. A všechno záleželo na pontonech zbudovaných technickými specialisty a tyto pontony logicko lovilo ukrajinské dělostřelectvo. Takže mohla vzniknout situace, kdy by se velká ruská síla ocitla v pasti,“ shrnul podcaster Kiril.

Jak vysoká tato šance byla, to mu ovšem není známo, protože na to není dost informací. Nicméně, Kreml se takových situací prý „bojí k smrti“. „Jsou tak averzní ke ztrátám do takové míry, že to ztěžuje vedení vojenské kampaně,“ míní. Druhý podcaster připomenul, že oficiální vysvětlení je, že se snaží vyhnout zbytečným ztrátám na mužstvu, a se smíchem podotkl, že nejlepší způsob, jak se ztrátám vyhnout, je nejít do války. „S takovým přístupem nejde válka vyhrát, zvlášť když nepřítel ztráty vůbec neřeší,“ souhlasil Kiril s tím, že v tom je mezi silami velká asymetrie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…