Pád eura. Kvůli inflaci v EU padlo, co by se také mohlo stát

09.08.2023 9:14 | Monitoring

Míra inflace se od sebe v jednotlivých zemích EU poměrně výrazně lišší. Zatímco v Česku podle dat Eurostatu činila 11,2 procenta, v Dánsku to bylo jen 2,4 procenta a v Německu 6,8 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda varuje, že investoři přestávají věřit, že Evropská centrální banka inflaci rychle zkrotí. Nabídl recept, se kterým by to mohla dokázat, ale upozornil na riziko, které s sebou jeho doporučení nese.

Pád eura. Kvůli inflaci v EU padlo, co by se také mohlo stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eurobankovka v detailu

Podle dat Eurostatu inflace v EU postupně klesá. V červnu se snížila z květnových 7,1 na červnových 6,4 procenta. V Česku podle Eurostatu činila v červnu inflace 11,2 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) konstatoval, že v červnu inflace klesla pod 10 procent. S odvoláním na čísla ze světových trhů ekonom Lukáš Kovanda konstatoval, že investoři přestávají věřit, že Evropská centrální banka dokáže inflaci v EU rychle zkrotit.

„Mezinárodní investoři stále méně důvěřují Evropské centrální bance, že se jí podaří zkrotit inflaci. Pro pětileté období začínající za pět let, tedy pro léta 2028 až 2033, trh nyní čeká inflaci v eurozóně na úrovni 2,67 %. Jde o nejvyšší údaj od roku 2010,“ upozornil na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, ekonom Kovanda.

Obratem dodal, že by se Evropská centrální banka měla zachovat jako Česká národní banka ještě pod vedením Jiřího Rusnoka a razantně zvednout úrokové sazby. Nástupce Jiřího Rusnoka v křesle Guvernéra Aleš Michl spolu s kolegy z Bankovní rady nechává již přes rok úrokové sazby beze změny na hladině, kterou nastavil ještě Rusnok se svými kolegy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nově zveřejněné informace, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 09.08.2023 10:02:08
odhalily, že Rusko je nyní největší ekonomikou v Evropě a také pátou světovou vůbec poprvé od sovětských dob. Tím předstihla Německo a nyní je za Čínou, USA, Indií a Japonskem s neuvěřitelnou hodnotou 5,51 bilionu dolarů. Kde je Evropa, která svými sankcemi (na rozkaz USA) přece přivedla ruskou ekonomiku na buben???

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…