Pád jihokorejského prezidenta a výstavba Dukovan? Kovanda tuší velký problém

14.12.2024 13:52 | Monitoring

Dukovany coby bolehlav pro českou vládu i pro ČEZ, shrnuje Lukáš Kovanda aktuální situaci kolem výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech i s ohledem na dění v Jižní Koreji. Sesazení prezidenta Jun Sok-jola, který projekt podporoval, komplikuje pozici jihokorejské firmy KHNP jako vítěze tendru. Favoritem na úřad prezidenta je I Če-mjong, kritik projektu, jenž jej označuje za finančně nereálný. Nad zakázkou tak visí nový otazník.

Pád jihokorejského prezidenta a výstavba Dukovan? Kovanda tuší velký problém
Foto: Radim Panenka
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Jihokorejští zákonodárci v sobotu odhlasovali odvolání prezidenta Jun Sok-jola kvůli jeho neúspěšnému pokusu o zavedení stanného práva. Hlasování podpořilo 204 z 300 poslanců, čímž překonali potřebnou hranici 200 hlasů. Opozice označila výsledek za „vítězství lidu“, informoval server France24.

Události doprovázely masové protesty v Soulu, kde se před budovou parlamentu sešlo na 200 tisíc demonstrantů podporujících odvolání prezidenta, zatímco 30 tisíc jeho příznivců mu vyjádřilo podporu na jiném shromáždění. Po odvolání byl Jun suspendován a jeho budoucnost bude rozhodnuta ústavním soudem během 180 dní. Prozatímním vůdcem země je premiér Han Tok-su.

Celá situace v Jižní Koreji včetně sesazení prezidenta Jun Sok-jola je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy „bolehlavem“ jak pro českou vládu, tak i pro ČEZ, vzhledem k tomu, že právě sesazený prezident byl zastáncem výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Nástupcem Jun Sok-jola by podle Kovandy mohl být I Če-mjong, lídr korejské Demokratické strany a kritik dukovanského projektu. „Jeho Demokratická strana o dukovanském projektu říká, že kvůli tomu, aby jihokorejská firma zakázku získala, hrubě podsekla náklady. Jde prý ‚od počátku o mission impossible‘, nerentabilní projekt, přičemž partaj chce zabránit tomu, aby byl daňový poplatník zatížen s ní souvisejícími nutnými vícenáklady. Nejradši by projekt zarazila,“ upozorňuje Kovanda s tím, že favoritem na prezidentský úřad je tak muž, který otevřeně tvrdí, že Dukovany budou stát nakonec ještě mnohem více peněz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mám dojem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanalitik , 14.12.2024 18:49:14
že s výstavbou jihokorejských JE a vůbec svýstavbou jakýchkoliv jaderných reaktorů se bude čekat nebo se něco začne tavět, ale dopadne to jako vždycky - vyhodí se miliardy na pokus a výsledek bude 0. Po létech kritického nedotatku energie asi nezbyde si počkat na Rosatom.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…