Padlo před sečtením výsledků: Když Vystrčil prohraje, může do diplomacie. To ne, neumí anglicky

01.10.2022 15:41 | On-line

Že je právě druhé kolo senátních voleb skutečně možným „referendem o vládě“, se shodli politický komentátor Roman Joch a politolog Lukáš Jelínek ve vysílání CNN Prima News. Právě nyní se prý ukáže, nakolik jsou doopravdy lidé napříč společností nakloněni vládním zástupcům. Vypovídající v tomto má být i souboj mezi šéfem Senátu Vystrčilem a kandidátkou ANO Nagyovou, v němž po sečtení 94,84 % hlasů vyhrává Vystrčil s 60,19%. Kdyby dnes Vystrčil prohrál, pak by se podle Jocha mohl uplatnit v diplomacii. „Těžko se dělá diplomacie, když se pořádně nedomluvíte anglicky,“ odmítl to však Jelínek.

Padlo před sečtením výsledků: Když Vystrčil prohraje, může do diplomacie. To ne, neumí anglicky
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil v Partii

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14500 lidí
Se současnými volbami se podle obou komentátorů pojí také otázka, nakolik jednotlivým kandidátům pomohlo, či naopak uškodilo jejich vyjadřování se k epidemii covidu-19.

Jelínek míní, že covid „trochu pomohl“ například Janě Zwyrtek Hamplové (BEZPP za NEZ), jež získala v 1. kole v kroměřížské obvodě 18,87 % hlasů a skončila tak jen lehce za Lucií Pluhařovou (ANO), která postoupila z prvního místa s 20,95 % hlasy. (Jak vyplynulo z výsledků později, Hamplová svou soupeřku ve druhém kole porazila a stane se senátorkou - pozn. red.)

Joch podotkl, že tento souboj bude zajímavý, jelikož Zwyrtek Hamplová bývá vnímána jakožto zástupkyně „alternativní – podle některých konspirační – scény“ a je otázka, zdali vládní voliči místo ní raději podpoří kandidátku ANO Pluhařovou, či zda raději k volbám vůbec nepůjdou.

Podobné dění bude dle Jelínka probíhat i u ostře sledovaného jihlavského obvodu, kde probíhá souboj mezi bývalou spolupracovnicí expremiéra Andreje Babiše Janou Nagyovou (ANO) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), jelikož v něm na třetím místě skončil právník a kandidát strany PRO Tomáš Nielsen.

Otázkou i tady prý bude, jak se voliči Nielsena rozdělí a zdali budou následovat kandidátovo vyslovení podpory Nagyové, jelikož Nielsen v minulosti kritizoval kromě současné vlády i tu expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše.

Koronavirová epidemie výrazně zasáhla i do souboje na Praze 10, kde se ve druhém kole utká stávající senátorka Renata Chmelová (v prvním kole získala 24,35 % hlasů) a kardiochirurg Jan Pirk (získal 44,77 %).

Joch podotkl, že Renatu Chmelovou znají lidé z komunální politiky, jelikož v této části Prahy byla starostkou až do konce června, kdy ji místní zastupitelstvo odvolalo kvůli údajnému napojení na odvolaného náměstka primátora Prahy Petra Hlubučka.

Reportér CNN Prima News z místa potvrdil, že si mnozí lidé na místě práci bývalé starostky pochvalovali, a naopak Pirkovi vyčítali, že se příliš neúčastní politických debat. Z oslovených lidí přesto bylo 12 pro Chmelovou a 14 pro Pirka.

„Myslím si, že pozvedla Prahu 10,“ řekla jedna z oslovených žen, zatímco další z voličů podotkl, že má „problém s doktory“.

Pro Pirka naopak hovoří jeho zkušenosti z medicíny. Jelínek tak podotýká, že jde o souboj celostátní osobnost versus osobnost z komunální politiky, a že výsledek z tohoto obvodu tak dle něj bude dosti těsný.

Největší pozornost pak bezpochyby u obou komentátorů vzbuzuje dění v jihlavském obvodu.

Jestli je něco „referendem o vládě“, jak dříve senátní volby označili opoziční lídři, tak dle obou politologů právě kolo druhé. Celá řada voličů právě nyní prý „taktizuje“, jelikož nyní k volbám přicházejí i zastánci jiných kandidátů, aby volili „menší zlo“ a ukáže se tak, nakolik doopravdy lidé napříč společností jsou pro, nebo proti vládním zástupcům.

Že může být „referendem o vládě“ až druhé kolo senátních voleb, Joch podotkl s připomínkou roku 2008, kdy se prý sociální demokracii podařilo vyhrát jakési „referendum o vládě“ a v návaznosti zavedení poplatků u lékaře se ČSSD podařilo přetřít republiku „na oranžovo“.

Dle Jelínka by ovšem nynější hlasování bylo více vypovídající, kdyby byla volební účast mnohem vyšší, podobně jako tomu je v souboji mezi Vystrčilem a Nagyovou.

Jelínek také Babišovi vytkl, že měl více zvýrazňovat zásluhy a práci Nagyové, namísto soustředění se na výpady proti Nagyové. Ukáže se dle něj, jak jsou voliči „schopni hlasovat pro trestně stíhaného člověka“  – a Babiš prý něco může z toho souboje vyvodit v rámci svého uvažování o prezidentské kandidatuře.

Expremiérovi též vytkl, že kdyby v minulosti o Senátu nemluvil jako o „zbytečné instituci“, tak by účast byla vyšší i ve zbytku Česka. Míní, že po takovýchto slovech voliči ANO těžko masově půjdou k volbám.  

Pokud Vystrčil obhájí v takto sledované volbě svůj mandát, tak mu to dle Jocha garantuje podporu a bude předsedou horní komory i nadále.

Kdyby i přesto Vystrčil prohrál, pak by se podle Jelínka mohl vrátit do lokální politiky. „Z té politiky jen tak nevymizí, i kdyby prohrál,“ míní.

Joch řekl, že by současný šéf Senátu měl kromě možnosti krajské komunální politiky také uchycení se v diplomacii a připomenul Vystrčilovo profilování směrem k Tchaj-wanu.

„Těžko se dělá diplomacie, když se pořádně nedomluvíte anglicky,“ utnul nato však debatu o diplomatickém směřování Vystrčila druhý z dvojice komentátorů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

16:50 Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

Nově zvolené senátorce Janě Zwyrtek Hamplové se při jednání horní komory parlamentu udělalo nevolno …