Pakáž a prostitutky? Newsroom ČT naříkal, jak jsou politici zlí na novináře. A Plesl dodal...

5. 3. 2018 14:02

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl v reakci na upoutávku na nedělní pořad Newsroom České televize se na facebooku pokusil odhadnout, jakým směrem by mohla vést obrana generálního ředitele veřejnoprávní televize Petra Dvořáka.

Pakáž a prostitutky? Newsroom ČT naříkal, jak jsou politici zlí na novináře. A Plesl dodal...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání prvního ročníku Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku za rok 2016, kterou pořádala Asociace nezávislých médií (ANM)
reklama

Ke krátkému komentáři Jaroslava Plesla zřejmě vybídlo zhlédnutí „poutáku“ na aktuální pořad Newsroom, který Česká televize vysílá pravidelně každou neděli. Věnuje se v něm shrnutí a komentáři toho, co se v mediálním světě událo za poslední týden. Poslední dobou s železnou pravidelností zmiňuje i ParlamentníListy.cz, nikoliv však v pozitivním smyslu slova.

V posledním týdnu český mediální prostor ovládla dvě klíčová témata: Zavraždění slovenského novináře Jána Kuciaka, které nejpravděpodobněji souviselo s jeho investigativní prací. A ostrá kritika čelných představitelů české politiky na adresu některých novinářů. V souvislosti s druhým tématem nelze opomenout kritiku, s níž se ze strany vlastníka TV Barrandov a moderátora Jaromíra Soukupa musel v posledním týdnu potýkat i generální ředitel České televize Pavel Dvořák.

Právě přes tuto linku vedl Jaroslav Plesl svůj nedělní komentář. Dvořák poté, co kritice České televize věnoval Soukup celý jeden díl svého investigativního pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa, deklaroval, že se hodlá bránit. A Plesl ve svém příspěvku zhodnotil právě jeho „možnou obranu“.  

„Newsroom ČT24 dneska večer bude indikovat, kudy Dvořák povede svou obranu. Zatím to vypadá, že se bude chtít opřít jen o Economii, což je mimořádně hloupé, ale zcela logické, neboť ČT všechna ostatní média systematicky pomlouvá,“ vystřelil směrem na Kavčí Hory Plesl na facebooku. „Znepřátelili si Primu (akce Obzinová), Novu (akce prezidentská debata), Soukupa i Zavorala. A Newsroom v tom hraje ústřední roli. Takhle hloupě může postupovat opravdu jen Česká televize,“ doplnil šéfredaktor MF Dnes.

Nedělní Newsroom se z velké části věnoval případu zavražděného novináře Jána Kuciaka. Část stopáže ale moderátor Rosí věnoval i volbě nového radního ČTK Petra Žantovského, který mívá na ParlamentníchListech.cz svou pravidelnou rubriku. Rosí to ale za přínos pravděpodobně nepovažuje, jak se zdálo vyplývat z celkového kontextu pořadu. Krameriovy ceny pak Rosí, označil za „kontroverzní“ a Žantovský se na jejich přípravě měl podílet spolu s „dezinformátory“.

K tématu oněch cen nutno dodat, že se terčem kritiky stávaly již v minulosti. Kritice ze strany některých médií, ale například i šéfa think-tanku Evropské hodnoty, však neušli i někteří porotci z řad známých představitelů české mediální scény. Jedním z porotců byl právě například i Jaroslav Plesl, nebo i současný generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Dalším tématem Newsroomu bylo napadání novinářů v Česku. „Nejčastěji od trojice Babiš, Okamura, Zeman,“ upřesnil moderátor Rosí Zde si můžeme připomenout, jak slovenský premiér Robert Fico před delší dobou označil novináře na Slovensku za „špinavé, protislovenské prostitutky“. S výrazem „presstitut“ operuje ve vztahu k novinářům v Česku mj. i např. Okamurova strana SPD.  

Podle toho, co v pořadu zaznělo, situace v Česku oproti té na Slovensku, co se týče postavení novinářů, není o moc lepší. „Někteří zde o novinářích mluvili jako o zkorumpované pakáži,“ dopnila moderátorka, přičemž se objevil prostřh i na Andreje Babiše. Následně se objevil záběr na prezidenta Miloše Zemana s dřevěným samopalem... a rovněž na jeho rozhovor, kde si Zeman stěžuje Putinovi, že je novinářů příliš mnoho a je je třeba likvidovat.

Profese novináře se rovněž podle žebříčku prestiže profesí CVVM propadá. Nacházet se má například až za profesí stavebního dělníka. Na druhé straně, kněz či prodavačka jsou na tom ohledně prestiže hůře.

Přibývá prý i výhrůžek, a to hlavně na sociálních sítích. V souvislosti s útoky na novináře v Česku skutečně pořad Newsroom zmínil pouze novináře veřejnoprávní služby a pak zaměstnance vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly, do kterých se prý často navážejí například členové Okamurovy strany SPD.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…