Palacha ve Zlíně připomněl 700 metrů dlouhý řetěz ze svíček

19.01.2019 20:05

Sedm stovek metrů dlouhý řetěz vytvořený ze svíček vznikl dnes odpoledne ve Zlíně k poctě Jana Palacha. Happening se uskutečnil v den, kdy Palach před 50 lety zemřel. Dvacetiletý student se na pražském Václavském náměstí 16. ledna 1969 na protest proti okupaci Československa a rezignaci společnosti polil hořlavinou a zapálil, o tři dny později zemřel. Dnešní akce v centru Zlína se zúčastnilo několik stovek lidí, kteří položili asi tisícovku svíček.

Palacha ve Zlíně připomněl 700 metrů dlouhý řetěz ze svíček
Foto: David Hora
Popisek: Vzpomínka na Jana Palacha v Českých Budějovicích
reklama

Světelný řetěz rozzářil Gahurův prospekt, prostor u kongresového centra. Řetěz končil až pod obnoveným Památníkem Tomáše Bati, který se k uctění Palachovy památky také rozsvítil.

Akce se zúčastnili lidé všech věkových kategorií, nechyběli představitelé radnice i člověk, který nesl fotografie Jana Palacha a Jana Zajíce. „Jsem ráda, že takto můžeme vzdát poctu Janu Palachovi, ten světelný řetěz je úžasný,“ řekla dnes ČTK jedna z účastnic.

Autorem nápadu je zlínský výtvarník Petr Dosoudil, inspiroval ho také před několika lety obnovený Gahurův prospekt. „Viděl jsem krásný prostor a říkal jsem si, že se toho jednou musím zmocnit,“ řekl dnes ČTK Dosoudil, který na místě k poctě Palacha připravil akci již před čtyřmi lety. „Prostor, jaký je, mi evokoval Václavské náměstí v Praze. Ta světelná šňůra, to je prostě o tom ohni, který Palach zapálil v našich myšlenkách, v našich srdcích a je to 50 let,“ uvedl výtvarník. Akci s ním nyní připravil projekt města Živý Zlín.

Ve Zlíně také ve středu začala ve foyer zlínského divadla výstava nazvaná „Jan Palach ´69“, která již dříve vznikla ve spolupráci Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Národního muzea a Ústavu pro studium totalitních režimů. Tvoří ji 20 bannerů s archivními materiály a dobovými dokumenty. Výstava potrvá do 8. února. Padesát let od Palachova sebeupálení si ve středu odpoledne také připomněli vzpomínkovou akcí lidé v Uherském Hradišti, na Mariánském náměstí pokládali květiny a zapalovali svíčky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…