Palermo ODS. Topolánkovo přikázání. Desetitisíce lidí drží hubu. Právě před deseti lety vrazil do české politiky Andrej Babiš

20.09.2021 20:23 | Glosa

Právě před deseti lety Andrej Babiš doslova vlétl na českou politickou a mediální scénu. Bylo 20.9.2011 a od osmi večer se podnikatel objevil v pořadu Hyde Park na ČT24. Jeho rozohněný výstup proti zkorumpovaným vládám ODS, tehdy ještě plný slovakismů a občas i sprostých slov, byl něčím naprosto nevídaným. Během několika týdnů dostal Babiš pozvánky do všech televizních pořadů od Jana Krause po Václava Moravce a rychle se stal hlavní tváří odporu proti Nečasově vládě. Dva roky nato vstoupil s hnutím ANO do Poslanecké sněmovny a zcela převrátil polistopadové politické dějiny.

Palermo ODS. Topolánkovo přikázání. Desetitisíce lidí drží hubu. Právě před deseti lety vrazil do české politiky Andrej Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Ve své politické televizní premiéře Babiš útočil zejména na korupční kauzy ODS a Věcí veřejných, kdy tehdejšího lídra Víta Bártu (VV) posílal do „Bohnic nebo rovnou do basy“. Schytala to také tehdejší místopředsedkyně Nečasovy vlády Karolína Peake (VV). „Je absurdní, že paní Peake a VV mají na starosti korupci, nic horšího než VV tu od revoluce nevzniklo,“ prohlašoval Babiš v roce 2011.

Babiš se se založením svého hnutí ANO 2011 začal objevovat v mediálním prostoru, mimo jiné v pořadu Hyde Park na České televizi. Jeho hlavním tématem byla korupce v České republice, kterou bylo podle něj třeba vymýtit. Hlavními korupčními stranami byly podle něj tehdejší vládní ODS a Věci veřejné.

Změnu podle Babiše mohl přinést Petr Nečas, který ale svoji roli nezvládl. Připomeňme si dobu, ve které se Andrej Babiš odhodlal ke vstupu do politiky. Vláda Petra Nečase během prvního roku své činnosti vyměnila hned několik ministrů kvůli korupčním kauzám, obohatila český slovník napřiklad o slovo „odklonit“.

Ekonomika byla v recesi, ale ministr financí Miroslav Kalousek občany svým nezaměnitelným hrubým stylem žádal, aby se uskromnili a nezhrošil se nám rating u nadnárodních finančních agentur. Po lidech kterým v těžkých časech vypadly příjmy se pásli exekutoři a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prosazoval, aby k zátahu ani nepotřebovali povolení soudu.

V červnu 2011 dorazily stovky občanů demonstrovat přímo před Kalouskovo ministerstvo. Ten se jim posmíval, jak to že nejsou v práci.

Premiér Nečas, který na počátku sliboval že ODS očistí od kmotrovských praktik Topolánkovy éry, nad tím vším působil místy až nešťastným dojmem. 

„Považuji pana premiéra za velmi čestného a poctivého člověka, ale myslím, že nevěděl, do čeho šel. S dědictvím po Topolánkovi bojuje dodnes,“ řekl tehdy Babiš v Hyde Parku.

„Nejdřív byla jedna ODS, kterou řídil prezident Klaus, pak dvě ODS, souboj Bém – Topolánek a nyní máme tak pět až šest ODS,“ tvrdil Babiš v roce 2011, který viděl hlavní korupční problémy v osobě lobbisty Marka Dalíka. „Topolánek byl super chlap, než se stal premiérem. Nikdo nepochopil jeho patologický vztah k Dalíkovi. Ale nemám na to důkazy. Tady platí jedenácté přikázání – neprokážeš,“ prohlásil Babiš.

20.9.2011: První televizní vystoupení Andreje Babiše k politice

„Jsem blázen, že jsem o něčem takovém začal mluvit. Tady si desetitisíce lidí myslí totéž. Takže jsme na tom stejně jako za komunismu – držíme hubu,“ zlobil se Babiš, podle nějž tehdy lidé o problémech věděli, ale nikdo nic nekonal.

Poté Babiš předstoupil před Jana Krause a v jeho talk show popisoval své podnikání a firmu Agrofert. Zajímavosti se objevily zejména ve vystřižených záběrech. Babiš tehdy čelil otázkám týkajícím se jeho firem. Krause předně zajímalo, zdali si je všechny vůbec pamatuje.

„Tak jasně,“ reagoval Babiš. „Takže kdybyste je měl teďka vyjmenovat, tak byste to uměl, jo?“ vyzvídal Kraus. „Určitě.“ „A jak dlouho to tak trvá, než byste to spočítal?“ trval Kraus na svém. Babiš mírně podrážděně odsekl, že neví. „My konsolidujeme dvě stě firem, dvě stě padesát. Ale myslím si, že bych je skoro vyjmenoval,“ doplnil. „Že byste vyjmenoval svých dvě stě padesát firem?“ pátral Kraus dál. „No to né, ale sto asi jo,“ doplnil Babiš s tím, že má pekárny, mlékárny, masokombináty a spoustu dalšího.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Firmu Agrofert prý na rozdíl o jiných velkých firem vybudoval poctivě od nuly tvrdou prací, a ne díky kupónové privatizaci. „Agrofert vznikl, protože Klaus a Mečiar se domluvili, že rozdělí Československo. Takže já jsem přijel v září 1992, hledal jsem hotel, jsem zaparkoval v Průhonicích, tam jsem přespal a v lednu 1993 jsme začali dělat Agrofert se sto tisíci korun na účtě, čtyři zaměstnanci. To se dá všecko dosledovat,“ zmínil Andrej Babiš s tím, že „všechny ty kecy, co se kolem Agrofertu říkají, nejsou pravda“.

Kraus vzápětí připomněl údajné aféry, které se měly společnosti Agrofert týkat. To Babiše nadzvedlo. „Nebyly žádné aféry, prosím vás!“ reagoval Babiš.  

Objevil se také v Otázkách Václava Moravce, kde se vypořádával zejména se stranou Věci veřejné. „Pan Bárta patří jen na dvě místa. Do Bohnic a do basy. Bárta vydírá Nečase, vydírá Kalouska, vydírá všechny,“ prohlašoval rozzuřeně Babiš.

Protože hostem nedělního Moravcova pořadu byla i šéfka vládního výboru pro boj s korupcí Karolína Peake, vzal si do úst i ji. „Je absurdní, že paní Peake a VV mají na starosti korupci, nic horšího než VV tu od revoluce nevzniklo. Věci veřejné byly založeny na rozkrádání Prahy 1 a dalších. Pokud chce paní Peake něco udělat pro dobro této země, ať vystoupí z Věcí veřejných,“ doporučil rozhořčený Babiš v pořadu. Peake se jeho doporučením tehdy smála, nakonec ale opravdu z Věcí veřejných vystoupila a stála u zrodu hnutí LIDEM.

Babiš tehdy také hodnotil stav české společnosti. „Češi jsou jako cyklisté, mají sehnutá záda. V tomto bordelu se nedá žít,“ řekl na adresu tehdejších poměrů s tím, že hnutí ANO 2011 založil právě kvůli boji s korupcí.

„Dělají z lidí debily od rána do večera!“ rozčiloval se nad politiky a začal vyjmenovávat jednotlivé korupční kauzy, které podle něj dosáhly kulminačního bodu v době Topolánkovy vlády. „Já myslel, že za Nečase se přestane krást. Ale zdá se, že v téhle zemi už není vůbec žádná perspektiva,“ zlobil se Babiš.

Následně odmítl spekulace o jeho vlastním zapojení do korupčních struktur. „Já jsem nikdy nic neukradl. Nebyl jsem v žádný partě,“ ohrazoval se.

Hnutí ANO v předčasných volbách po pádu Nečasovy vlády kvůli korupční kauze Jany Nagyové Nečasové v roce 2013 získalo přes 18 % hlasů. Babiš se v rámci vládní koalice s ČSSD Bohuslava Sobotky stal ministrem financí. V roce 2017 již hnutí ANO volby ovládlo se ziskem 29 % hlasů a Babiš získal post premiéra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

10:24 Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

Světlo světa spatřila další z řady petic kolujících českým veřejným prostorem. Tato nová petice přip…