Palestinci začali další vlnu útoků na Izrael. Ten zrovna slaví významný svátek

10.05.2021 22:02

Palestinští teroristé ze skupiny Hamás a Islámský džihád v pondělí večer vypálili z Pásma Gazy množství raket na izraelské hlavní město Jeruzalém i na území na jihu země. Teroristé útok vysvětlují jakožto reakci na zásah izraelských policistů na Chrámové hoře a varují před dalšími odpaly. Nepokoje přetrvávají i na mnoha dalších místech a svátek znovusjednocení Jeruzaléma dnes Palestinci, kteří si jeho východní část nárokují coby své hlavní město, využili k mnoha demonstracím a nepokojům. Izraelští ministři po útocích schválili protiútok letectva.

Palestinci začali další vlnu útoků na Izrael. Ten zrovna slaví významný svátek
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Mešita al-Aksá ve starém městě Jeruzalémě

Anketa

Vyhraje hnutí ANO sněmovní volby? (Ptáme se od 9.5.2021)

87%
9%
4%
hlasovalo: 12861 lidí
Hamás z Pásma Gazy na Jeruzalém vypálil rakety po osmnácté hodině místního času, kdy stanovil ultimátum na stažení bezpečnostních složek z Chrámové hory. Vypáleno mělo být sedm raket, z nichž jedna poškodila dům na předměstí.

Další Palestinci zaútočili na jihoizraelské město Sderot, teroristé ze skupiny Islámský džihád tvrdí, že vypálili na Izrael 30 raket. Jedna raketa zasáhla auto a zranila jednoho civilistu. Palestinští teroristé rovněž pohrozili, že další rakety odpálí i večer.

Podle Izraelců měly při nezdařeném odpalu raket na Izrael zemřít tři děti.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu útočníky varoval, že Izrael na útoky z Pásma Gazy „důrazně odpoví“. „Ti, kdo na nás útočí, draze zaplatí. Nebudeme trpět útoky na naše území, naše hlavní město, naše občany nebo naše vojáky,“ řekl premiér a dodal, že Izrael nemá zájem o eskalaci konfliktu. Netanjahu předpokládá, že však násilí ze strany Palestinců „nějaký čas“ potrvá.

Mluvčí izraelské armády Hidai Cilberman avizoval, že Hamás „pocítí dlouhou ruku izraelské armády“. Členové izraelského bezpečnostního kabinetu schválili zahájení masivního bombardování Hamásu v Pásmu Gazy, uvádějí, že se však budou izraelské síly držet jistých omezení, jelikož si nepřejí, aby situace přerostla v „rozsáhlou válku“.

Izraelské letectvo při protiútocích podle palestinských zdrojů zlikvidovalo vysoce postaveného člena Hamásu.

Izraelská policie dnes musela zakročit i u jeruzalémské mešity Al-Aksá, jelikož na policisty Palestinci začali házet kameny. Po útoku na izraelské policisty podle agentury AP a palestinských zdravotníků skončilo v nemocnici 205 Palestinců. Izraelci informovali o dvanácti zraněných příslušnících.

Podle izraelské policie tamní demonstranti před zásahem také házeli kameny na policisty u přilehlé cesty nedaleko Zdi nářků, kam se přišly modlit tisíce Židů.

Izrael dnes slaví Den Jeruzaléma, který připomíná sjednocení izraelského hlavního města po vítězství v šestidenní válce v roce 1967, kdy chtěly arabské státy za podpory Palestinců Izrael zcela zničit. Palestinci požadují, aby byl východní Jeruzalém jejich hlavním městem.

Kvůli vážné hrozbě dalších útoků je vyhlášena pohotovost na území 70 kilometrů od Pásma Gazy. Izraelci též zítra na jihu zavřou školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…