Pálíte kukuřici? Gazdík nastoupil na Babiše a lidovce, vysmáli se mu

02.12.2023 10:18

Mezi stranami vládní pětikoalice je opět dusno. Tentokrát od lidovců, kteří kývli na „kukuřičný“ návrh z pera hnutí ANO, což tvrdě odsoudilo hnutí STAN. „Jen aby bylo jasno, kdo to jak myslí se zemědělstvím a s ochranou půdy,“ rozčiluje se poslanec Petr Gazdík (STAN) na síti X.

Pálíte kukuřici? Gazdík nastoupil na Babiše a lidovce, vysmáli se mu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Petr Gazdík

Pozměňovací návrh poslanců Josefa Kotta, Jaroslava Faltýnka a Karla Turečka (všichni ANO) podpořilo 83 poslanců, 25 bylo proti a 53 se zdrželo. „Samozřejmě jsem moc rád, že návrh prošel,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS Kott, kterého ve Sněmovně podpořili všichni zákonodárci z klubů ANO a SPD.

Poslancům hnutí ANO se v pátek podařilo prosadit pozměňovací návrh týkající se podpory nových bioplynových stanic. Svými hlasy je podpořili poslanci SPD a poslanci KDU-ČSL, mezi nimi například i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zástupci hnutí STAN nyní nešetří lidovce kritikou. „Takže díky ANO a KDU-ČSL budeme i nadále pěstovat kukuřici a tu pálit v bioplynkách, které na to navíc dostanou veřejnou podporu. Jen aby bylo jasno, kdo to jak myslí se zemědělstvím a s ochranou půdy,“ čílí se poslanec Petr Gazdík (STAN) na síti X.

Přidal se k němu i jeho stranický kolega Martin Hájek: „Tak jsme schválili LEX OZE II, který umožní sdílet energie v rámci komunitní energetiky. Díky tomu se posílí energetická nezávislost. Bohužel kvůli ANO a KDU-ČSL se bude i nadále pěstovat kukuřice a pálit v bioplynkách, které na to navíc ještě dostanou dotaci.“

Lidovci však kritiku od svých koaličních partnerů důrazně odmítají. „V bioplynové stanici se pálí maximálně až bioplyn (metan a CO2), a ne kukuřice. Navíc se v bioplynkách zpracovává různorodá biomasa. A ne všude je s kukuřicí na poli problém, záleží na parametrech. Z kukuřice se maximálně pálí bourbon,“ reagoval na slova Gazdíka poslanec Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Proti Gazdíkovi vystoupil i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Petře, děláte ze sebe hlupáka. Kukuřice se v bioplynkách nepálí,“ vzkázal.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Petr ze sebe nedělá hlupáka. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseantigreen , 02.12.2023 10:26:08
On ním je a to tak, že pořád. Že nedrží tlamu, parlament , gympl. Asi pořád není vytížený a schází mu Dozimetr.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Řízky, kýta, ovoce. Fialovo „zlevnění potravin“ odhaleno

15:39 Řízky, kýta, ovoce. Fialovo „zlevnění potravin“ odhaleno

Uveřejněné hodnoty inflace, která byla v lednu nejnižší od března roku 2021, jsou podle ekonoma a pr…