Památkáři dnes převezmou do správy pražskou Invalidovnu

18.05.2018 6:35

Národní památkový ústav (NPÚ) dnes převezme do své správy pražskou Invalidovnu. Památkáři chtějí do oprav rozsáhlého a dlouhodobě nevyužívaného barokního komplexu investovat zhruba miliardu korun. Dosud rozsáhlý komplex spravoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Před dvěma lety se stát neúspěšně pokusil památku prodat. ČTK informovala, že budova, která se od té doby stala národní kulturní památkou, se nabízela za téměř 640 milionů korun.

Památkáři dnes převezmou do správy pražskou Invalidovnu
Foto: NPÚ
Popisek: Budova Invalidovny v pražském Karlíně

NPÚ by v objektu chtěl ve spolupráci s ministerstvem kultury provozovat vzdělávací centrum a sídlit by v něm měl i Pražský filharmonický sbor a další příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury. V Invalidovně by mohly být i výstavní prostory.

Objekt byl postaven v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Stavitelům byla vzorem podobná budova v Paříži. Plány na stavbu vypracoval slavný stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730, pro nedostatek financí se z návrhu realizovala jen devítina. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Donedávna v budově působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Ministerstvo obrany pak převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na ÚZSVM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…