Diallo vstoupil na české území 18. června 2019 vlakem z Německa. V ten samý den byl propuštěn z vězení v Drážďanech, kde si odpykával trest za vyhrožování úředníkovi sociálního úřadu a opakovanou jízdu načerno. V Německu byl celkem třikrát trestaný a žádal o azyl, který mu však nebyl udělen. Do České republiky dorazil bez jakýchkoli cestovních dokladů.
V ten samý den, kdy překročil hranice, byl zadržen v okolí obce Lukavec u Litoměřic. Policie jej obvinila ze znásilnění nezletilé dívky. Po rychlém zajištění důkazů byl obžalován a umístěn do vazby.
Během soudního řízení vyplynulo, že obžalovaný trpí psychickou poruchou. Znalci mu diagnostikovali schizofrenii, podle posudků ale rozpoznával protiprávnost svého jednání.
Okresní soud v Litoměřicích jej v červnu 2020 odsoudil ke dvěma letům vězení a nařídil ochrannou ústavní léčbu. Po odvolání státního zástupce Krajský soud v Ústí nad Labem trest zpřísnil na čtyři roky. Nejvyšší soud tento rozsudek v dubnu 2021 potvrdil. Diallo byl na základě rozhodnutí převezen do psychiatrického zařízení, kde měl výkon trestu absolvovat ve formě ochranné léčby.
Jak zjistila redakce CNN Prima News, Obvodní soud pro Prahu 8 v březnu 2023 ochranné ústavní léčení Afričanovi ukončil s tím, že už není nebezpečný pro společnost. „Účelu tohoto ústavního psychiatrického ochranného léčení u tohoto pacienta nelze více dosáhnout z důvodu jeho nekomunikace, když pacient je po dvou letech ústavní léčby již stabilizován a nadále není z psychiatrického hlediska nebezpečný pro své okolí. A proto byl na poradě primářů schválen návrh na ukončení ochranného léčení,“ uvedl pro CNN Prima News asistent soudce pro Prahu 8 Lukáš Osinek.
Případ otevřel řadu otázek ohledně selhání v přeshraniční výměně informací mezi evropskými státy i možností, jak se člověk s několikanásobným trestním rejstříkem mohl dostat do další země EU bez kontroly. Jasná není ani jeho státní příslušnost, kdy násilník tvrdil, že připlul z Lýbie na delfínovi. Česká i německá veřejnost se po útoku ptaly, zda systém dostatečně chrání oběti a zabraňuje recidivistům v pohybu po Schengenu.
Vzhledem k absenci dokladů a nejasné státní příslušnosti zůstává budoucnost Abdalláha Dialla právně nevyjasněná. Možná deportace po ukončení léčby či výkonu trestu by se mohla zkomplikovat, nebude-li možné určit cílovou zemi. Současná poloha nelegálního přistěhovalce a recidivisty není známa.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , migrace , Německo , znásilnění , Lukavec
autor: Michal Poláček
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková