Pamatujete na Anne Applebaumovou? Teď napsala o vztazích českých politiků k Rusku a stojí to za to

17. 10. 2015 15:44

Americká novinářka a manželka polského exministra zahraničí Radka Sikorského Anne Applebaumová v komentáři pro Washington Post analyzuje současné Rusko a vztahy evropských států k němu. Zmiňuje přitom i české politiky, nevyjímaje Andreje Babiše, Václava Klause či Miloše Zemana. Podpora Rusku se znovu projevila i na ostrově Rhodos, kde někdejší šéf ruských železnic Vladimir Jakunin pořádá své fórum. Loni na něm promluvil Miloš Zeman, letos Václav Klaus.

Pamatujete na Anne Applebaumovou? Teď napsala o vztazích českých politiků k Rusku a stojí to za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Na rhodském fóru Vladimira Jakunina vystoupil mimo jiné i český exprezident Václav Klaus, který „popsal Putinovo syrské dobrodružství jako logický krok“. Nehlásí se sice otevřeně k Rusku a Vladimiru Putinovi, ale opakovaně nastoluje otázky namířené proti NATO i proti EU, ve prospěch Ruska. V loňském roce na stejném fóru Miloš Zeman ostře zkritizoval protiruské sankce Západu za Krym. Zeman, Klaus a spolu s nimi i český ministr financí Andrej Babiš (ANO) je opakovaně označují za neúčinné či dokonce škodlivé.

Rétorika českých politiků se v čase vyvíjí, a tak je dobré si všímat toho, že prezident Zeman označil krizi na Ukrajině za pouhou chřipku, zatímco skutečnou celosvětovou hrozbu představuje Islámský stát. „Uprchlická krize ohrožuje EU více než Rusko,“ připomíná Babišova slova autorka. A podobně se vyjádřil i Zeman: „Islámský terorismus představuje pro Evropu větší hrozbu než Rusko.“

Celý text v angličtině najdete zde

České politiky ale mohou k podpoře Ruska motivovat i jiné záležitosti. Blízký poradce prezidenta Martin Nejedlý své obchodní zájmy spojil s Ruskem, podniky Andreje Babiše zase spotřebují nemalé množství ruského plynu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

21:47 Nas*áno a dluhy. J. X. Doležal rozmázl Kliniku. Řekl, jak to bylo

Jiří X. Doležal na serveru Reflex.cz napsal, že před pár dny nabyl právní moci rozsudek, podle něhož…