Paměti bývalého šéfa BIS: Koho se bál Gross a jakou roli sehrál Dalík

26.03.2014 7:48

Vůbec poprvé v České republice vycházejí memoáry šéfa tajných služeb. Jiří Růžek, který na přelomu tisíciletí působil jako šéf Vojenského zpravodajství a následně i Bezpečnostní informační služby, vzpomíná na práci svých podřízených i na politiky, s nimiž se ve funkci setkával. Z knihy cituje deník MF Dnes.

Paměti bývalého šéfa BIS: Koho se bál Gross a jakou roli sehrál Dalík
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Anketa

Který český politik je nejšikovnější při vystupování v médiích?

46%
1%
1%
38%
5%
1%
hlasovalo: 10017 lidí

Jako prvního premiéra Růžek zažil Miloše Zemana. Ten prý měl se zpravodajskou službou ambiciózní plány, které se týkaly jeho slavné „akce Čisté ruce“. Věřil prý, že mu právě rozvědka umožní snadno a rychle pozatýkat nejrůznější zloděje a tuneláře.

„Když jsme o tom spolu diskutovali, s hrůzou jsem zjistil, že pan premiér žije v představách, že BIS je pouze kosmeticky upravená StB, která bude sázet jeden zatykač za druhým,“ vzpomíná v knize zpravodajec. Když Zemanovi namítl, že tohle zpravodajci vůbec nesmějí dělat, premiér mu povídá: „Ano, BIS není policie, ale souhlasíte se mnou, pane řediteli, že tuneláři patří do tepláků?“

Zemanův nástupce Vladimír Špidla zase prý hrozně rád pročítal zpravodajské svodky. Dokonce už to prý hraničilo s jistou formou voyeurství. Čtení o různých ekonomických a politických plánech jej prý očividně fascinovalo. Premiér si prý jezdil „číst“ do centrály BIS téměř každý týden, vždy v pátek odpoledne. „Občas při tom měnil barvu, když četl, co pěkného se jeho spolustraníci chystají provést,“ vzpomíná Růžek.

Jedním z těch, kteří vzbuzovali pozornost, byl i Špidlův nástupce v čele vlády Stanislav Gross. Z Růžkových memoárů je podle MF Dnes patrné, že s někdejším ministrem vnitra vycházel velmi špatně. Nakonec právě Gross stál za jeho odvoláním.

Grosse prý zažil na začátku jako řadového poslance, který ale debatám o bezpečnosti příliš nerozuměl a nebyl při nich příliš aktivní. To se však posléze změnilo. „Zcela intuitivně pochopil, kde leží moc, a nasadil všechny páky, aby na ni dosáhl,“ vzpomíná Růžek. A vedle vnitrostranických handlů se prý rychle naučil využívat i tajné služby. Proto svou kariéru zaměřil na Ministerstvo vnitra.

Spory mezi Růžkem a Grossem měly vygradovat ve chvíli, kdy na Grossův mítink s občany dorazilo několik mužů v černých brýlích, a tehdejší ministr si paranoidně začal myslet, že jej tajná služba začala sledovat. Vzhledem ke svému vlivu ve Špidlově kabinetě pak prosadil Růžkovo odvolání.

S ním souvisí ještě jeden zvláštní zážitek sesazeného šéfa rozvědky. Proti Grossovi se jej příliš nezastala ani tehdy opoziční ODS. Tehdy čerstvě zvolený předseda občanských demokratů Mirek Topolánek si jej pozval do Senátu, ve kterém tehdy seděl, a suverénně mu sdělil: „Stejně nevíte, jak ta Vaše služba funguje." Když se ho nejvyšší rozvědčík v zemi drze zeptal, zda on to ví, budoucí premiér mu odvětil: „To byste se divil, co všechno vím." Po čase se prý Růžek dozvěděl, že na jeho odvolání zapracovali Marek Dalík s Janem Novákem, tehdy bezpečnostním šéfem prezidentské kanceláře, který se o několik let později stal Topolánkovým šéfem Úřadu vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš a temné stíny? V noci padla mrazivá věc o roce 1989

12:35 Babiš a temné stíny? V noci padla mrazivá věc o roce 1989

Včerejší jednání o vyslovení nedůvěře vládě začalo dlouhým projevem předsedy ODS Petra Fialy, po kte…