Pan prezident mě zas trošku pozlobil, posteskla si na Frekvenci 1 Valachová

10.09.2016 17:58

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) usedla do křesla pro hosta v sobotním Pressklubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1. Prozradila, co letos mění pro žáky a učitele. V souvislosti s nedávno skončenou olympiádou v Rio de Janeiru pronesla pár slov i na adresu českých sportovců a nakonec si posteskla, že ji zase pozlobil prezident Miloš Zeman, když se vyjadřoval k inkluzi.

Pan prezident mě zas trošku pozlobil, posteskla si na Frekvenci 1 Valachová
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ministryně Kateřina Valachová v Opavě

V úvodu pořadu ocenila Jihomoravský kraj vedený jejím stranickým kolegou Michalem Haškem za to, že pro zaměstnance na tamním krajském úřadě byla otevřena firemní školka. Členka vlády uvítala, že jde kraj příkladem soukromému sektoru. Následně prozradila, že se zvýší platy učitelům, v základu o 6 procent. Nárůst mezd by měl do školství nalákat také úspěšné absolventy pedagogických fakult, kteří se do práce učitele právě nehrnou.

„Absolvent pedagogické fakulty většinou umí jazyky, nebojí se komunikovat, je rétoricky zdatný a má všeobecný přehled. Na trhu práce je tedy velmi žádaný,“ prozradila dáma. Učitelské povolání prý není nijak snadné a budoucí učitelé to vědí. Rozhodně to prý není tak, že by vždycky ve 12 byl kantor doma a odpočíval. Ministryně zdůraznila, že učitelé pracují stejně tvrdě jako jiní zaměstnanci, jen k jejím povinnostem patří třeba opravování písemných prací, k čemuž nedochází ve třídách. Není to proto tolik vidět.

Valachová má však na starosti také sport a jako ministryně pro tuto oblast okomentovala i české úspěchy na olympijských hrách v Riu. Deset medailí je prý skvělý úspěch, Česko jen trpí tím, že nemáme nějakou systematickou podporu pro sportovce. „Ale protože máme k dispozici další finanční prostředky, tak půjdou peníze navíc do sportu a věřím, že se to projeví už za dva roky na zimní olympiádě,“ doufala členka vlády. Ze sportu se stala do jisté míry věda a na tuto „vědu“ jsou potřeba peníze. Nesmíme zapomínat ani na sport nejmladších. Do podpory sportovních oddílů půjde navíc miliarda korun. Ministryně slibuje přidat ještě 200 milionů navíc.

Ve druhé polovině pořadu se Kateřina Valachová vyjádřila k tématu inkluze, která běží od 1. září letošního roku.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Od 1. září je nové to, že máme nový systém podpory nadaných a mimořádně nadaných dětí, což je také inkluze, jen se o ní tolik nemluví,“ poznamenala Valachová. Vedle toho na běžné školy mohou přistoupit děti s lehkým mentálním postižením a ředitelé kvůli tomu dostanou peníze navíc.

Stranou pozornosti paní ministryně nezůstal ani výrok prezidenta Miloše Zemana, že by postižené děti měly být ukryty ve třídě za jakési paravány a odděleny od zdravých dětí.

„To mě zas trošku pozlobil pan prezident, ale on má rád ty paralely. To není tak, že bychom oddělovali děti nějakými paravány kolem školních lavic. Jen na požádání Národní rady pro osoby se zdravotním postižením na školách vznikne nějaký prostor, kde si mohou tyto děti trochu odpočinout, pokud to potřebují,“ konstatovala ministryně.

„Ve speciálních školách máme zhruba 20 tisíc dětí a jen asi ve 200 případech rodiče rozhodli o tom, že své děti přesunou,“ uzavřela téma členka vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …