Pan profesor a budoucí premiér Itálie má problémy. Něco na něj prasklo

23.05.2018 19:49

Jmenování nové italské vlády se podle všeho blíží, ale vyhráno ještě Hnutí pěti hvězd a Liga severu nemají. Jimi navrhovaný kandidát na premiéra údajně lhal o svém vzdělání.

Pan profesor a budoucí premiér Itálie má problémy. Něco na něj prasklo
Foto: Dobber Blog
Popisek: Památník italského krále Viktora Emanuela II.
reklama

Profesor práva Giuseppe Conte by se měl stát příštím italským premiérem, ale už nyní o jeho způsobilosti vykonávat nejvyšší politickou funkci v zemi panují pochybnosti. Contemu jeho kritici v prvé řadě vyčítají, že nemá žádné politické zkušenosti. Do této doby se skutečně z politického hlediska příliš neprofiloval. Obě strany jej ale podle politologů nominovaly právě proto, že by nemusel vzbuzovat, na rozdíl od nich samotných, žádné kontroverze.

Ačkoli bylo Conteho jméno zmíněno teprve předevčírem, už se probírá ve všech možných pádech, a pokud snad šéfové obou vládních stran, Di Maio a Salvini, doufali, že projde bez problémů, tak se mýlili. Jak zmiňuje bruselský server Politico, vedle nedostatečných politických zkušenosti je oběma stranám vyčítáno, že jeho jméno navrhly v rozporu s běžnými standardy. Ku prospěchu pak neslouží Contemu ani jeho zdánlivě obdivuhodný životopis.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Je tomu vlastně přesně naopak. Conte například uvádí, že studoval na New York University, Yale či pařížské Sorboně. Jak ovšem zjistil americký deník The New Yotk Times, ohledně Conteho studií na New York University visí velký otazník. „Zatímco potenciální italský premiér uvádí,že se tam zdokonaloval ve svém studiu, mluvčí univerzity jeho jméno mezi studenty nenašel. Maximálně se účastnil jen jednodenního či dvoudenního kurzu, které škola neeviduje.“

Pozice Conteho tak byla zpochybněna na samém začátku a nic na tom nemění ani prohlášení Hnutí pěti hvězd, které informace z amerického deníku odmítlo a potvrdilo tvrzení svého kandidáta o „zlepšení studijních znalostí“ na New York University. Kritice byli jeho navrhovatelé podrobeni také proto, že podle ústavních zvyklostí by měl jméno budoucího premiéra jako první oznámit prezident, který jej také následně jmenuje.

„Takhle to vypadá, že Di Maio a Salvini chtěli roli prezidenta upozadit a dát tak najevo, že jmenování jejich kandidáta je pouze formalita. Levicový deník La Repubblica napsal, že tak oba vůdci chtěli vzkázat svému okolí, že jen oni dva jsou hlavními správci politické moci. Nicméně italský prezident je považován za osobu, která ručí za mezinárodní smlouvy. Pokud by jeho autorita byla podkopána, byl by to problém i pro EU.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…