Pan profesor a budoucí premiér Itálie má problémy. Něco na něj prasklo

23.05.2018 19:49

Jmenování nové italské vlády se podle všeho blíží, ale vyhráno ještě Hnutí pěti hvězd a Liga severu nemají. Jimi navrhovaný kandidát na premiéra údajně lhal o svém vzdělání.

Pan profesor a budoucí premiér Itálie má problémy. Něco na něj prasklo
Foto: Dobber Blog
Popisek: Památník italského krále Viktora Emanuela II.

Profesor práva Giuseppe Conte by se měl stát příštím italským premiérem, ale už nyní o jeho způsobilosti vykonávat nejvyšší politickou funkci v zemi panují pochybnosti. Contemu jeho kritici v prvé řadě vyčítají, že nemá žádné politické zkušenosti. Do této doby se skutečně z politického hlediska příliš neprofiloval. Obě strany jej ale podle politologů nominovaly právě proto, že by nemusel vzbuzovat, na rozdíl od nich samotných, žádné kontroverze.

Ačkoli bylo Conteho jméno zmíněno teprve předevčírem, už se probírá ve všech možných pádech, a pokud snad šéfové obou vládních stran, Di Maio a Salvini, doufali, že projde bez problémů, tak se mýlili. Jak zmiňuje bruselský server Politico, vedle nedostatečných politických zkušenosti je oběma stranám vyčítáno, že jeho jméno navrhly v rozporu s běžnými standardy. Ku prospěchu pak neslouží Contemu ani jeho zdánlivě obdivuhodný životopis.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Je tomu vlastně přesně naopak. Conte například uvádí, že studoval na New York University, Yale či pařížské Sorboně. Jak ovšem zjistil americký deník The New Yotk Times, ohledně Conteho studií na New York University visí velký otazník. „Zatímco potenciální italský premiér uvádí,že se tam zdokonaloval ve svém studiu, mluvčí univerzity jeho jméno mezi studenty nenašel. Maximálně se účastnil jen jednodenního či dvoudenního kurzu, které škola neeviduje.“

Pozice Conteho tak byla zpochybněna na samém začátku a nic na tom nemění ani prohlášení Hnutí pěti hvězd, které informace z amerického deníku odmítlo a potvrdilo tvrzení svého kandidáta o „zlepšení studijních znalostí“ na New York University. Kritice byli jeho navrhovatelé podrobeni také proto, že podle ústavních zvyklostí by měl jméno budoucího premiéra jako první oznámit prezident, který jej také následně jmenuje.

„Takhle to vypadá, že Di Maio a Salvini chtěli roli prezidenta upozadit a dát tak najevo, že jmenování jejich kandidáta je pouze formalita. Levicový deník La Repubblica napsal, že tak oba vůdci chtěli vzkázat svému okolí, že jen oni dva jsou hlavními správci politické moci. Nicméně italský prezident je považován za osobu, která ručí za mezinárodní smlouvy. Pokud by jeho autorita byla podkopána, byl by to problém i pro EU.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…