Pandemie odezněla, uprchlíci se zvedli. Středozemní moře se opět plní

30.07.2021 8:41

Po staletí platilo, že zatímco v zimě sedí lidé doma a například derou peří, v létě se vydávají na cesty. Tato stará pravda se potvrzuje i letos. Ve Středomoří opět nabývá na síle proud migrantů mířících do EU.

Pandemie odezněla, uprchlíci se zvedli. Středozemní moře se opět plní
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Koronavirová pandemie utlumila migrační vlnu, jejíž vrchol prožívala EU v letech 2015 a 2016, tedy už před 5 lety. Od té doby počet migrantů přicházejících na starý kontinent klesal. Koronavirová pandemie tento pokles ještě urychlila. Ale teď se zdá, že se migranti opět odvažují riskovat život na moři a znovu se vydávají na cestu do Evropy. A stále více migrantů bohužel na moři také umírá.

„Nejméně 57 mrtvých, z toho asi 20 žen a dvě děti. Tragédie, která se koncem minulého týdne odehrála u libyjských břehů, je smutnou připomínkou sílící migrace přes Středozemní moře,“ uvedl server Českého rozhlasu.

V lodi, která podlehla tragédii, cestovali uprchlíci z Nigérie, Ghany a Gambie. Britský list The Guardian upozornil, že od počátku tohoto roku se ve Středozemním moři utopilo už takřka tisíc lidí. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) volá po tom, aby se posílilo hlídkování na moři, aby se podařilo zachránit co nejvíc lidských životů.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) upozornila, že během prvních šesti měsíců tohoto roku se pokusilo o překonání hranice EU na 61 tisíc lidí, což je o 59 % víc než v loňském roce.

Jak hnutí ANO Andreje Babiše, tak ČSSD Jana Hamáčka i SPD Tomia Okamury teď v předvolební kampani s uprchlickou kartou pracují a ubezpečují občany, že na českém území uprchlíky nechtějí.

Také opoziční koalice Pirátů a STAN i pravicová koalice Spolu, koalice ODS, lidovců a TOP 09, volá po ochraně hranic EU a důsledné návratové politice, která migranty dostane co nejrychleji zpět domů, pakliže se ukáže, že nemají právo na azyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto je za cenzurou o covidu. Kšefty. Vakcinační „postižení“ i u mladých lidí. Ohromující zprávy od primáře ze záchranky

17:44 Toto je za cenzurou o covidu. Kšefty. Vakcinační „postižení“ i u mladých lidí. Ohromující zprávy od primáře ze záchranky

Podplukovník ve výslužbě a lékař Marek Obrtel, lídr VOLNÉHO Bloku v Olomouckém kraji v rozhovoru pro…