Pane Dienstbiere, jste nevychovaný floutek. Ostrá dohra svátečního Albertova. A Martin Konvička přidal něco o chcípající kobyle

20.11.2015 20:48

Vše na Albertově, kde 17.11. promluvil k lidem prezident Miloš Zeman, bylo špatně, shodují se komentátoři a také mnozí politici. Třeba podle Karla Schwarzenberga (TOP 09) prezident hovořil značně xenofobně. Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk je zase přesvědčen o tom, že Zeman již přistoupil k aktivní segregaci společnosti, a podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera Zeman dokonce překročil „veškeré meze“. „To je nesmysl, nic takového pan prezident rozhodně neudělal,“ zastávají se hlavy státu lídr Bloku proti islámu Martin Konvička a také senátor Jan Veleba (SPO). „Jste nevychovaný floutek,“ vzkazuje navíc přes ParlamentníListy.cz Veleba Dienstbierovi.

Pane Dienstbiere, jste nevychovaný floutek. Ostrá dohra svátečního Albertova. A Martin Konvička přidal něco o chcípající kobyle
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na shromáždění k výročí státního svátku 17.listopadu na Albertově

„Stylověji už asi připomenout výročí 17. listopadu nešlo. Prezident republiky proslovil projev před transparentem ´Ať žije Zeman´, obklopený davem pečlivě policejně prolustrovaných přívrženců. Choreografie prvomájového průvodu normalizačních let, duch akce ryze putinovský,“ napsal ve svém komentáři pro Hospodářské noviny (HN) Petr Honzejk s tím, že prezident nezůstal pouze u toho, že by jako obvykle brojil proti imigraci a islámu, ale jeho projev byl namířený hlavně proti nezanedbatelné části české společnosti. „Té, která má odvahu mít jiný názor než on. Zeman označil sám sebe za hlas národa, čímž fakticky všechny, kdo s ním nesouhlasí, z národa vyloučil,“ zdůraznil k tomu Honzejk.

Navíc do svého komentáře HN vtěsnal i jakési srovnání s Lidovými milicemi: „Když ze Zemanovy akce odcházela pochodovým krokem jednotka ´vojáků v záloze´, nejednomu pamětníkovi doby před šestadvaceti a více lety vytanula na mysli vzpomínka na Lidové milice, popřípadě jiné paramilitární organizace, které vznikaly v pohnutých historických momentech mimo jiné za účelem pacifikace ´méněcenné´ části společnosti. Jako paralela je to jistě přehnané, ale samotný fakt, že se podobná asociace dostavuje, je varující.“

Úterní vystoupení prezidenta Zemana na Albertově k výročí 17. listopadu vybudilo ovšem vzrušené reakce i u politiků. Přímo na místě sice nebyli, zato mají jasno. Například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se prý na to vše musel napřed posilnit panákem.

Češi nejsou xenofobní, jejich prezident ano

„Pan prezident má naprostou pravdu. Češi nejsou xenofobní. Jejich prezident ano,“ vyjádřil se pak pro ParlamentníListy.cz Schwarzenberg k Zemanově projevu.

Občanský demokrat Přemysl Sobotka se pozastavil nad tím, jak se Zeman kriticky rozhovořil ohledně médií, které prý na něm nenechají niť suchou. „Říkal, že je nutné zachovat svobodu slova, a najednou špatní jsou novináři a špatní jsou ti, kteří mají jiný názor. Jeho pravda je ta pravda posvátná,“ uvedl k tomu ironicky Sobotka.

Poměrně nevybíravě se na adresu Zemana vyjádřil jeho dlouholetý oponent, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Miloš Zeman dle něj 17.11. překročil „veškeré meze“. „Stoupl si na pódium vedle výkvětu současné extremistické scény a sdělil ‚svému‘ národu, že fašismus nemá nazývat fašismem, islamofobii islamofobií, rasismus rasismem a xenofobii xenofobií,“ napsal Dienstbier na svůj facebookový profil.

Vedle Zemana Konvička?

Kriticky k Zemanově projevu se ale vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který míní, že si prezident jenom vyřizoval účty se svými odpůrci.

Stranou nezůstal ani místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Tomu vadí hlavně to, že vedle Zemana na pódiu stál lídr Bloku proti islámu Martin Konvička. „... považuji za dehonestující, aby v den státního svátku stál vedle hlavy státu autor těchto slov. To není reprezentant národa, to je spíš jeho ostuda...,“ napsal Dolejš na svůj facebookový profil, kam přidal i odkaz na Konvičkovu komunikaci z FB, aby bylo jasno, o kom to píše.

„Pan prezident stoprocentně – a na to dám krk – nemá žádné styky s Blokem proti islámu, a už vůbec nemá žádné kontakty a ani žádnou osobní komunikaci s Martinem Konvičkou,“ zdůraznil ovšem k výše uvedeným výtkám pro ParlamentníListy.cz senátor a předseda SPO Jan Veleba. Prý sice toto důležité sdělení vždy pro média vypichuje, ovšem dělá to naplano, neboť novináři už tento fakt svým čtenářům nikdy nesdělují. Sdělení podle něj vystřihla i Česká televize z jeho rozhovoru pro pořad 168 hodin.

Že na pódiu se Zemanem stál i Konvička se dá podle něj snadno vysvětlit: „Blok proti Islámu, který vede Konvička, ohlásil na 17. listopadu shromáždění na Hradčanské náměstí. Ovšem když přišla informace, že prezident republiky bude na Albertově, tak to shromáždění pak Blok přeorganizoval na Albertov. Takže to nebylo tak, že by pan prezident přišel za Blokem proti Islámu, ale oni spíše přišli na Albertov za příznivci SPO. Pan prezident může těžko z Hradu řídit a nařizovat, kdo na Albertově bude a nebude vystupovat.“

„Stručně bych to odbyl slovy: Chcípající kobyla nejvíce kope! Měli byste nějaké jméno, které má momentálně za sebou nějaké voliče, anebo nějaký vliv v této společnosti?“ ironizoval pak slova Dienstbiera, Schwarzenberga i Honzejka sám Martin Konvička.

Poněkud jej podráždila slova Karla Schwarzenberga o tom, že Češi nejsou xenofobní, ovšem jejich prezident ano. 

„Nevím nic o tom, že by na Albertově Zeman řekl něco xenofobního. Vím naprosto bezpečně, že pan prezident tam o cizincích řekl pouze to, že jich u nás žije půl miliónu a většina z nich – a s tím souhlasím –  je zapojena do společnosti a obohacuje ji. Aniž by ale Zeman byl konkrétní, tak se pak rozhovořil o lidech, kteří k sobě chovají nebo nesou ideu neslučitelnosti. To ale přece není xenofobní!“ podivil se pro ParlamentníListy.cz Konvička.

Podle něj je dnes už situace taková, že není třeba nikomu vysvětlovat, v čem spočívá nebezpečí islámu a v čem spočívají rizika současné migrační krize, protože to všichni viděli v onen pátek v Paříži. „A kdo to neviděl, tak trpí závažnou poruchou kognitivních funkcí. Těmto lidem ale netřeba už cokoliv dalšího vysvětlovat, takové lidi je třeba demokratickou cestou odstavit od vlivu,“ uvedl dále Konvička.

Nad komentářem Petra Honzejka se doslova zasmál. Úsměvná mu totiž přišla jeho zmínka o Lidových milicích (LM).

„To, co říkal, je hloupost. Ale na straně druhé je faktem, že vedle pořadatelské služby pana prezidenta byly na Albertově ještě další dvě skupiny, které se snažily o hladký průběh akce. Jedni tam působili na objednávku Bloku proti Islámu a druzí byli českoslovenští vojáci v záloze, kterých tam mohlo být několik desítek. Obě ty party byly připraveny občansky zasáhnout proti případným narušitelům pořádku, neboť se bály, že tam někdo může vytáhnout hákový kříž, natahovat pravici a dělat jiné opičky, čímž by se celé shromáždění zdiskreditovalo. Ti vojáci v záloze byli pak připraveni nedopustit nějaké házení rajčat a vajec. Podle mne odvedli dobrou práci, neboť se snažili, aby se v davu nechovali lidi jako opilci... Šlo nám o připravenost k občanským zásahům, což znamená, že byli připraveni případného výtržníka zpacifikovat a předat policii,“ vysvětlil na to Konvička.

Stejnou zmínku o Lidových milicích komentoval i Veleba. „To ale není moc chytrý člověk a takováto doslova hloupá vyjádření jej diskvalifikují, protože ti vojáci, co tam byli, tak to byli záložáci, kteří podporují Zemana a na Albertov jej přišli podpořit. A že byli na vojně a že jsou v záloze, tak z toho důvodu je přece nelze srovnávat se žádnými milicemi! To je naprosto out a autora těchto názorů to naprosto diskvalifikuje, neboť to je neználek,“ uvedl na konto Honzejka Veleba.

Také jej prý poněkud podráždily připomínky médií a politiků o tom, že na Albertov nebyli letos vpuštěni tzv. červenokaretníci, tedy lidé, co loni poprvé na stejném plácku vytáhli proti hlavě státu červené karty, přičemž k tomu ještě pískali a navíc i házeli vejce.

„Ti všichni lidé, co píší komentáře o tom, že tam nebyli ´červenokaretníci´ vpuštěni, tak asi přejícně čekali, že se zopakuje loňský Albertov, a že se tam na prezidenta budou strefovat stejně jako loni vajíčkama. Proto policie udělala nějaká opatření, ovšem těžko tam někoho kontrolovala na občanský průkaz podle nějakého dopředu vyhotoveného seznamu osob. Prostě jen policisté zřejmě vyřadili ty, kteří drželi v rukách trenýrky a měli u sebe kopu vajec. Taková bezpečnostní akce by se ale stala i v zahraničí. Musím ovšem zdůraznit, že tam nestáli pouze příznivci SPO, byli tam i příznivci Bloku proti Islámu, příznivci SPO, záložáci a mnoho dalších sólo osob,“ zmínil k tomu Veleba.

Podle něj to, co se na Albertově stalo loni, bylo velmi skandální a stejně tak byla skandální i nečinnost policie. „Letos bylo všude přepolicistováno, to je pravda. To je ale logický důsledek loňských akcí. Podle mne jsou však lidé zfanatizováni a maximum k tomu udělala veřejnoprávní televize, která lidi zhoufovala, viz pořad Reportéři ČT. Tam se totiž jen den před výročím 17. listopadu odvysílalo, jak se někteří na Albertov připravují, což působilo dojmem výzvy, aby lidi na Albertov šli a tam důrazně vystoupili proti prezidentovi,“ dodal k tomu Veleba.

Senátor a předseda SPO se kromě toho vyjádřil i ke komentářům shora uvedených politiků. Nejvíc jej však zřejmě rozběsnil ministr Jiří Dienstbier, neboť na jeho adresu řekl: „Je to nevychovaný floutek, která má navíc dvojí občanství – jedno je Spojených států. Pro mne je neuvěřitelné, že ministr této vlády může toto psát o prezidentovi. Shodou okolností byl jedním z jeho protikandidátů.“

Veleba pro ParlamentníListy.cz nakonec sdělil, že se Miloš Zeman na Albertově naopak vystříhal jakýchkoliv výrazů, které má v oblibě. „Prezident mluvil hodně diplomaticky a já osobně jeho projev vnímal přesně naopak, nežli míní jeho kritici. Když se udělá analýza Zemanova projevu, tak se musí zjistit, že tam o žádný fašismus a ani žádnou xenofobii nejde. Ti, co to říkají, tak to jsou od nich jenom bláboly. Asi chtěli, aby ten letošní Albertov probíhal podle stejného mustru jako ten loňský. Je zajímavé, že když loni po panu prezidentovi Zemanovi a dalších prezidentech házeli vajíčka, že tento pan Dienstbier mlčel. Navíc předseda vlády a jeho straníci loni Zemanovi ze zámoří vzkázali, že si to vyprovokoval sám,“ uzavřel Veleba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…