Pane Horáčku, lidé vám asi dělají pápá. Nová a strhující čísla kolem boje o Hrad, jasně vede Zeman

08.11.2017 8:28

Matematik Michal Škop posbíral data sázkových kanceláří a nabídl přísně analytický pohled na přímou volbu prezidenta. Odhadl šance jednotlivých kandidátů na vítězství. Kdyby přece jen kandidoval Tomio Okamura, jeho šance na vítězství by se prý rovnala jedné velké nule.

Pane Horáčku, lidé vám asi dělají pápá. Nová a strhující čísla kolem boje o Hrad, jasně vede Zeman
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kandidát na prezidenta Michal Horáček

Kdo vyhraje prezidentské volby? Podle matematika Michala Škopa má k tomu nejblíže stávající prezident Miloš Zeman. Vyjádřeno v procentech má Zeman šanci 41 procent, že ze dvou kol prezidentské volby vyjde jako vítěz. Někdejší předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš má také šanci na vítězství na úrovni 28 procent. Škop čísla zveřejnil na sociální síti Facebook.  

Anketa

Má Zeman šanci vyhrát už v 1. kole?

90%
10%
hlasovalo: 19280 lidí

Ačkoli Mirek Topolánek oznámil vstup do boje o Hrad oficiálně teprve v neděli, už teď je ve Škopově grafu na třetím místě. Topolánkova šance na vítězství leží na hladině 12 procent. Horáček je až čtvrtý. Přestože oznámil prezidentskou kandidaturu jako první, už v listopadu 2016, a měl tedy rok na to, aby se zviditelnil a pevně zakořenil v myslích voličů, jeho šance na vítězství čítá jen 7 procent.  

Někdejší šéf firmy Škoda Auto Vratislav Kulhánek má dvouprocentní šanci, že se stane vítězem. Další kandidáti už se pohybují jen na úrovni 1 procenta nebo dokonce pod jedním procentem. Kdyby na Hrad kandidoval předseda SPD Tomio Okamura, jeho šance na vítězství by prý čítala jednu velkou nulu.    

Jak Škop dospěl k představeným číslům? Vzal v úvahu odhady sázkových kanceláři v čase. Započítal Zemanův propad z počátku roku 2017, ale vzal v potaz také opětovný nárůst Zemanových šancí z října stejného roku. Stejným způsobem pracoval také s odhady sázkařů v případě Jiřího Drahoše a dalších kandidátů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…